Görsel kültür ve reklam etkileşimi: Pazar benzerliği, ürün kategorisi ve standartlaştırma açısından dergi reklamlarında Türkiye, İspanya ve İngiltere karşılaştırması
The interaction between visual culture and advertising: The comparison betwen the magazine advertisements in Turkey, Spain and England according to market similarity, product category and standardization
- Tez No: 207519
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FUNDA SAVAŞ GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 595
Özet
Küresellesmenin bir sonucu olarak, ekonomik ve ticari hayatta yasanan hızlı degisim sonucu gün geçtikçe daha fazla isletme, küresel is ortamında rekabet güçlerini arttırmak için yeni pazarlarda rekabet etmeye baslamakta, diger isletmeler ile ortaklıklar kurmakta ve küresel reklam kampanyaları yürütmektedir. sletmelerin söz konusu faaliyetlerinde performanslarını etkileyen faktörler henüz netlik kazanmamıstır. Bu konu ile ilgili çalısmalar, temel performans sorunlarının basında kültürel farklılıkların oldugunu ortaya koymustur. Dolayısıyla, küresel reklam çalısmalarında, yerel kültürleri yok sayan ve tüm dünyada geçerli olabilecek tamamen standart bir yaklasımın basarılı olma olasılıgı düsüktür. Farklı ülkelerdeki reklam çalısmalarını, kendi kültürel degerleri dogrultusunda, etnomerkezci bir yaklasım ile hazırlayan reklamcılar basarısız olmaya mahkumdur. Kültürel farklılıklar reklam kararlarını; tüketici davranısını, arastırma yöntemlerini, reklamın isleyisi ile ilgili felsefelerini, reklam stratejisini, konsept ve gösterimi içine alan her düzeyde etkilemektedir. Farklı ülke pazarlarında farklı reklam tarzları etkili olmaktadır. Bir kültürde çok etkili olabilen bir konsept, bir digerinde aynı etkiyi saglayamamaktadır. Dolayısıyla, günümüzde, kültürel farklılıkları ve benzerlikleri göz önünde bulundurarak, proaktif bir yaklasım ile, gerektiginde belirli ölçülerde standartlastırılan, gerektiginde farklı kültürlere sahip ülke pazarları için tamamen uyarlanan reklam stratejileri basarılı olacaktır. Böyle bir anlayıs, yalnızca standartlastırma veya yalnızca uyumlastırma stratejilerini degil, iki stratejinin bir arada, farklı pazar ortamlarına göre farklı oranlarda ve sinerjik bir biçimde kullanımını gerektirmektedir. Bu çalısmada, böyle bir bakıs açısı ile, kültür faktörü ile küresel düzeyde sürdürülen ve görsel kültürün göstergelerinden biri olan reklam çalısmaları arasındaki iliski incelenmistir. lk üç bölümde küresel pazarlama, küresel reklam ve kültür kavramları ile ilgili bilgiler verildikten sonra, dördüncü bölümde kültür ve küresel reklam etkilesimi incelenmistir. Besinci bölümde yer alan arastırma kısmında ise, Geert Hofstede'nin kültürel boyutları açısından pazar benzerligi ve ürün kategorisi kriterlerinin reklam standartlastırılması kararlarına etkisi incelenmistir.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization process and the evolution in world economy and trade, an increasing number of companies have been involved in new markets by joint ventures, mergers and global advertising activities, so as to be able to increase their competitive power in global business. The factors that affect the performances of these companies haven?t been identified clearly yet. The studies about this issue have revealed that one of the most important factors that affects the performance is cultural differences. Therefore, in global advertising practices, an approach that ignores local cultures and is estimated to be valid worldwide, will probably fail. The probability of being successful for the advertising practitioners, who develop advertising campaigns with an ethnocentric approach, is rather law. Cultural differences have a high impact on consumer behaviours, research methods, the approachs about how advertising works, advertising strategy, concept and executions, at all levels of advertising. Different markets require different advertising styles. A concept that is effective in one culture can be ignored by another one. Thus, only the advertising strategies that are either standardized to a proper extent or totally adapted by taking into account cultural differences and similarities with a proactive perspective, will be effective. Such an understanding requires using both standardization and adaptation strategies by creating synergy. This study investigates the relationship between culture and the advertising practices that are carried out in the global market place, as an indicator of visual culture. In the first three chapters the concepts of global marketing, global advertising and culture are analyzed.. In the fourth chapter, the interaction between global advertising and culture is examined. The fifth chapter is the research section. In this chapter, the impact of cultural similarity according to Geert Hofstede?s dimensions and product category on advertising standardization decisions is analyzed.