Türkiye'de iletişimin demokratikleştirilmesinde Akp Hükümeti'nin medya politikaları 2002- 2006
Akp Government's media politics in the context of democratization of communication in Turkey
- Tez No: 207523
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CÜNEYT AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
`Medya ile gerçeklesen iletisimde demokratiklesme', bireyin iletisimin salt nesnesi degil, aktif bir ortagı oldugu (bireyin kitle iletisiminin üretimine ve kararlarına katıldıgı), ileti çesitliliginin arttıgı, toplumsal temsil ile katılımın hem nitelik hem de kapsam olarak gelistigi süreçtir. Çalısmada bu süreçte, kitle iletisim politikalarını yapan ve yürüten aktörlerden öncelikle Hükümet sorumlu tutulmustur. Çünkü, bu alandaki tartısmalar her seyden önce siyasal düzeydedir; alanın düzenlenmesi siyasal karara baglıdır, medyanın hareket alanını belirleyen yasal düzenlemelerdir, düsünce ve ifade özgürlügünün, haberin olusturulması ve ulastırılması da bu siyasal karara baglıdır. AKP'nin bu sürece yönelik politikası, sadece Türk medya sektörünün yapısına odaklanmıstır. Medyayı demokratik rejimin önemli güvencelerinden biri olarak gördügünü açıklayan AKP Hükümeti Basbakanı R. Tayyip Erdogan'a göre; Türk medyasındaki `tekellesme' ve `kartellesme'nin önlenmesi için ilgili mevzuat yeniden düzenlenecektir. AKP'nin bu süreç için yaptıkları incelendiginde ise ortaya çıkan ?AB'ye uyum süreci? ile gerekçelendirilen, çok kısa sürede çıkartılmıs, çok sayıda ?birbirinin uygulanma imkanını kaldırarak, medya ile ilgili kamu kurumlarını (örneklerden biri, RTÜK ile TMSF'dir) kitleyen ve böylece genel çıkarının gerçeklesmesinde AKP'nin hareket alanını açan ?aslında düzenlemeye yapmayan düzenlemeler[(yeni) TCK, (yeni) TMK, Bankalar Yasası ile RTÜK Yasası'nda Degisiklik Yapan Yasa]dir. Düzenlemelerinin kaynagını AB sürecine dayandıran AKP, medya politikalarını, AB içinde farklılık tasıyan politikalardan `kamu yararı'nı degil, `ticari egilimleri' öne çıkaran politikaları seçerek olusturmaktadır. AKP, görünürde kamuoyuna, muhalefete, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karsı; ilerici, toplumun tüm kesimlerini içinde barındıran demokrasi vurgulu bir vizyon çizerken, aslında medya mevzuatında kaos yaratmıs, medya üzerindeki etki alanını genisletmis, tekellesmeyi önlemek yerine artırmıstır. AKP'nin, medya ile gerçeklesen iletisim alanında, söyleminin aksine davrandıgı ve demokratik politikalar üretmedigi söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The role of AKP?s media policies on democratize to communication in Turkey. The first chapter of thesis involves the communication and media research. Also involves communication policy research and Goverments effecton democratize to communication system. The second chapter of thesis involves media environments in Turkey and also Public publishing and private publishing, media ownership, local pres in Turkey and conditions of employement in media. The third chapter of thesis involve that AKP and AKP?s communication policies, Planing, organizing and relating of communication process that prepared by AKP. And also analyzed the AKP?s media policy ınstruments: TCK, TMK, RTÜK, TMSF, TRT. Finally analyzed the Goverments policy about the AB and AB adaptation process.