Sivil toplum kuruluşları ve kültürel etkinlikleri
Non-governmental organizations and cultural activities
- Tez No: 207522
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TAYFUN AMMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Küresellesen dünyada üçüncü bir sektör olarak önemi giderek artan Sivil Toplum Kurulusları genel olarak; ?bireylerin veya grupların bagımsız hareket ederek belirli bir amaç dogrultusunda örgütlenmeleri? anlamına gelmektedir. Son yıllarda dünyada ve ülkemizde Sivil Toplum Kuruluslarının faaliyetleri genis kitlelere ulasmaktadır. Bu faaliyetler, yardımdan saglıga, spordan dini faaliyetlere kadar genis bir alana yayılmıstır. Ülkemizde sivil toplum kurulusları arasında dernekler önemli bir orana sahiptir. Dernekler içerisinde de hemsehri dernekleri sayıca digerlerinden önde gelmektedir. Bu çalısmada sivil toplum kavramına, Türkiye'de sivil toplumun gelisimine ve stanbul'da faaliyet gösteren derneklere genel olarak deginilmis, daha sonra hemsehri dernekleri ve hemsehricilik olgusu incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In this globalized world, as a third sector, non-governmental organizations (NGOs) whose importance is getting bigger can be defined as ?the organizing of individuals and groups for a specific aim with an independent movement?. In recent years, the activities of NGOs reach to the mass public groups both in the world and in our country. The subject of these activities changes from aid to health or from sports to religion. In our country, associations have an important ratio among the NGOs. Among these associations, citizenship associations (the term ?citizenship association? is used here in the meaning of ?the associations formed by people coming from the same cities&towns to live in a big city) are the most common ones. In this thesis, the concept of NGO, the development of NGOs in Turkey and the associations that facilitates in stanbul are being held; moreover the citizenship associations and the concept of citizenship are being discussed.