Küçük ve orta ölçekli işletmelerde ihracat pazarlaması: Çorum makine imalat sanayii'nde faaliyet gösteren Kobi'lere yönelik bir uygulama
Export marketing at small and medium size enterprises: A survey for The Small and Medium Size Enterprises in Çorum machine manufacturing industry
- Tez No: 207585
- Danışmanlar: PROF.DR. EYYÜP AKTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalısmanın amacı, Makine malat Sanayii'nde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli isletmelerin ihracat pazarlaması davranıslarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin isletmelerin ihracat performans ölçülerine göre sınıflandırılmalarındaki rollerinin ortaya konulmasıdır. Bu amaç çerçevesinde arastırmanın ana kütlesi, Çorum Makine malat Sanayii'nde faaliyet gösteren 52'si ihracatçı 63 adet küçük ve orta ölçekli isletmeyi kapsamaktadır. sletmelerin ihracat davranıslarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin isletmelerin ihracat performans ölçülerine göre sınıflandırılmalarındaki rollerinin tespit edilmesi amacıyla faktör ve diskriminant analiz yöntemleri kullanılmıstır. Faktör analizi sonucunda isletmelerin ihracat davranıslarını etkileyen faktörler; yöneticilerin ihracatın yararlarına iliskin algıları, ihracat pazarlaması stratejileri, çevresel faktörler, isletme özellikleri ve yöneticilerin ihracat yapma nedenlerine iliskin algıları olarak belirlenmistir. sletmelerin ihracat performans ölçülerine göre sınıflandırılmaları amacıyla yapılan diskriminant analizinde objektif performans ölçüleri olarak; ihracat oranı ve ihracat yapılan ülke sayısı, subjektif performans ölçüleri olarak; yöneticilerin göreceli ihracat karlılıgı, son üç yıldaki ihracat satıs hacmi büyümesi ve son üç yılda ihracat yogunlugundaki degisime iliskin algıları kullanılmıstır. Diskriminant analizi sonucunda, ihracat davranısını etkileyen faktörlerin isletmelerin ihracat performans ölçülerine göre sınıflandırılmalarında önemli rollerinin bulundugu tespit edilmistir. Çalısmada ayrıca, ihracat pazarlaması davranısını etkileyen faktörlerin ihracat performansıyla iliskisi ve isletme yöneticilerinin ihracata iliskin algılarının ihracat davranısıyla iliskisi, ki-kare analiz yöntemiyle test edilmis ve aralarında genel olarak iliski oldugu belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting the export marketing behaviours of small and medium size enterprises that take part in machine manufacturing industry and to designate the roles of these factors for classifying the enterprises according to their export performance dimensions. Within the frame of this aim the main part of this research consists of 63 small and medium size enterprises, 52 of which are exporters that take part in Çorum Machine Manufacturing Industry. Factor and Discriminant Analysis Methods have been used to discover the factors affecting the export behaviours of enterprises and the roles of these factors for classifying the enterprises according to their export performance dimensions. As a result of Factor Analysis, the factors that affect the export behaviour of enterprises have been stated as the managers? perception of the benefits of export, export marketing strategies, environmental factors, business characteristics and the perception of export reasons of managers. In the Discriminant Analysis which has been made in order to classify the enterprises according to their export performance dimensions; export ratio and the number of countries exported have been used as objective performance dimensions and relative export profitability of managers, the increase of export volume of sales in the last three years and the perception of the exchanges of the export intensity in the last three years have been used as subjective performance dimensions. As a results of Discriminant Analysis it is shown that the factors affecting the export behaviours have important roles on about classifying the enterprises according to their export performance dimensions. In this study it is also stated that by using the Chi Square Analysis the relationship between the factors affecting the export marketing behaviour and the export performance and the relationship between the export behaviours and the perception of export of managers have been tested and seen that they have generally have a relationship between them