İngiltere muhasebe sistemi
UK accounting system
- Tez No: 207599
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde globallesme olgusu ile birlikte muhasebe sistemleri de yeni ekonomik düzene uyum saglamak için degisime ve gelisime ugramıstır. ngiltere, bilindigi gibi bugün profesyonel muhasebeciligin gelisimine katkısı olan ilk ülkedir ve finansal durum ve sonuçların dogru ve tarafsız bir sekilde açıklanma konsepti yine ngiltere orjinlidir. Resmi olarak 1990 yılında kurulan ancak geçmisi 1970 yılına dayanan ngiltere Muhasebe Standartları Kurulu, muhasebe standartlarının gelistirilmesi ve yayınlanması konusunda ngiltere'de yetkili bir konumdadır. ngiltere Muhasebe Standartları Kurumu, 1990'lı yıllarda basarılı çalısmalar yapmıs olsa da, simdilerde tamamı ile kendisi örnek alınarak kurulan ve uluslararası kopyası olan Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından yönlendirilmektedir. Bütün amacı uluslararası uyum olan Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu'nun, 2005 yılından itibaren Avrupa Birligi düzenlemeleri çerçevesinde üye ülkelerin Uluslararası Muhasebe Standartları uygulamalarına baslaması ile birçok ülke ya Uluslararası Muhasebe Standartları'nı dogrudan adapte etmis ya da, Ulusal Muhasebe Standartları'nı uyumlu hale getirmistir, bu da son yıllarda Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu'nun basarısını artırmıstır.ngiltere'de ilgili düzenlemeler çerçevesinde halka açık firmalarda Uluslararası Muhasebe Standartları uygulanırken, halka açık olmayan firmalar içinse ngiltere Muhasebe Standartları ya da Uluslararası Muhasebe Standartlarını uygulama serbest bırakılmıslardır.
Özet (Çeviri)
As a result of globalisation and new economic system, accounting systems has had to change and improve themselves. UK, is the first country who has helped to improve professional accounting and also the origin of ?true and fair view? is UK. Accounting Standarts Board had been established in 1990 officially, but had an active role since 70s, ASB is one the most powerful authority to develop and issue accounting standarts. Accounting Standart Board had successfull work during 90s, but nowadays International Accounting Standart Board has authority for accounting standarts. According to European Union regulations, from 2005, the publicly traded companies has started using International Accounting Standarts. After this, the countries rather adapted international standarts or harmonised them with their standarts and this has increased the success of International Accounting Boards. In UK, publicly traded companies apply International Accounting Standarts, but the other companies are freed to use International Standarts or UK GAAP.