Kurumlar Vergisi Kanunu'na göre tasfiye ve vergilendirme
Liquidation and taxation according to corporate tax code
- Tez No: 207600
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET EZHAN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, İşletme, Economics, Law, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Temel amacı kar elde etmek olan isletmeler; kimi zaman yasal zorunluluktan, kimi zaman rekabet kosullarındaki degisime ayak uyduramadıklarından, kimi zaman da özel amaçlarını gerçeklestirmis olmaktan ötürü ekonomik ömürlerinin sonuna gelmis olurlar. Ekonomik yasamda sürekliligin sona ermesi, isletmeleri tasfiye süreciyle karsı karsıya bırakmaktadır. Tasfiye; ticaret sirketlerinin faaliyetlerinin ve tüzel kisiliklerinin sona erdirilmesi amacına yönelik olarak alacaklarının tahsili, borçlarının ödenmesi ve tüm varlıklarının elden çıkarılması için gerçeklestirilen islemler dizisidir. sletmelerde tasfiye islemini gerçeklestirmek için çesitli hukuki düzenlemelere uyulması gerekmektedir. Ülkemizde kurumların tasfiye prosedürünün hukuki sınırları, Türk Ticaret Kanunu'nda, vergisel yükümlülükleri ise Kurumlar Vergisi Kanunu'nda düzenlenmistir. Kurumlar Vergisi Kanunu'nda sirket türü itibariyle bir ayırıma gidilmemis, tüm kurumlar vergisi mükellefleri için aynı hukuki süreçler öngörülmüstür. Bu çalısma ile tasfiye islemleri hukuki yönden incelenmis, Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yer alan düzenlemelere göre tasfiyenin vergilendirme ilke, islem ve özellikleri anlatılmıstır.
Özet (Çeviri)
Financial lives of enterprises whose main purpose is to gain profit come to an end sometimes due to legal difficulties, sometimes due to not being able to keep pace with changes in economic conditions, and due to achieving their special purposes. Termination of continuation in economic life leaves enterprises face to face with the liquidation process. Liquidation is a series of transactions including the collection of receivables, paying off debts and selling off all the assets for the purpose of terminating activities and legal entities of commercial companies. While carrying out the liguidation process in enterprises, various legal arrangements are to be complied with. Legal borders of liquidation process of organizations in our country have been determined in Turkish Trade Code, while tax liabilities have been arranged in Corporate Tax Code. No differentiation has been made about types of companies, and the same legal process has been determined for all corporate taxpayers. With this study, liquidation transactions have been revised in terms of laws; taxation principles, transactions and features of liquidation have been clarified according to the regulations in Corporate Tax Code.