1946'da kurulan iki yasal sol partinin hayatının basına yansıması
The relection of the lives of the two leftisit legal parties founded in 1946 on the press
- Tez No: 207602
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalısma, 1946 yılında yasanan degisim süreci içinde, yani çok-partili hayata geçisin ertesinde, kendini hem sendikal alanda hem de basın-yayın alanında yeniden insa etmeye çalısan sol hareketin seyri ve çesitli yayınların incelenmesi üzerinden dönemin Türkiye'sini anlamayı hedeflemektedir. Bu dönemi önemli kılan, yasanan siyasal gelismelerin, Türkiye'nin bu güne kadar izledigi ekonomik, siyasal, kültürel politikasına yön vermesinin yanı sıra özellikle sol siyasal ve sendikal basın alanında gerçeklesen hızlı gelismeler olmustur. Bu dönemde çıkarılan bu sol siyasal ve sendikal yayınların ( Ses, Söz, Sendika, Gün, Gerçek ) ayrıntılı incelenmesinin yeterince yapılmamıs olması, Türkiye'de basın-yayın tarihi açısından büyük bir eksikliktir. Ne yazık ki bu yayınların büyük bölümü devlet arsivlerinde bulunmamaktadır. Sadece dönemi yasayan birkaç kisinin özel arsivlerinde de yayınların tümüne ulasmak da mümkün olmamıstır. Ancak daha genis bir çalısma bu olanaga sahip olacaktır.Ayrıca, Türkiye'nin kültürel birikimine önemli katkılar yapan bir çok sair, ressam, yazar ve düsünür bu gazete ve dergilerin yayın kadrosu içinde yer alması da bizim açımızdan önemlidir. Çalısmamızda 1946 yılı içinde Türkiye'de kurulan Türkiye Sosyalist Emekçi ve Köylü Partisi ile Türkiye Sosyalist Partisi'ni de inceledik. Bu iki parti yukarıda bahsedilen gelismeleri açıga çıkaran örgütlenmeler olması bakımından önemlidir. Ayrıca iki farklı yasal sosyalist parti kurulması da bizim açımızdan üzerinde durulması gereken bir konu olmustur.. Bu iki partinin program ve tüzükleri ile kurucularından bazılarının otobiyografileri ve çalısmamız içinde yer verdigimiz konulardır. ki farklı yasal partinin kurulmasının nedenleri üzerinde de durmaya çalıstık. Yakın tarihimize iliskin bir tartısma olarak da degerlendirilebilecek olan çalısmamız bu anlamıyla eksik bir inceleme olmakla beraber, en azından bu konuya dönük bir girisi teskil edebilmek amacını tasımaktadır.
Özet (Çeviri)
This work is aimed at understanding Turkey in the process of change that took place in 1946, i.e. just after the transition to multi-party system, through the progress of the left movement which tried to rebuild itself in both trade union and press spheres, and through the examination of the various publications. What made this period important is the fact that political developments of the period manipulated the economic, political and cultural policy that has been pursued by Turkey up to now, as well as the quick developments which happened in the especially left political trade unionistic press realm. The fact that there has not been any elaborate research on this left political and trade unionistic publications (Ses [The Voice], Söz [The Word], Sendika [Trade Union], Gün [The Day], Gerçek [The Reality]) of the period is a huge lack in regard to the Turkish press history. Unfortunately most of these publications do not exist in the state archives. It is also impossible to reach all of these publications via the private archives of a few people who lived through the period. Only a broader study would have this opportunity. Besides, the fact that a lot of poets, painters, authors and thinkers having made essential contributions to the Turkish cultural accumulation ranked among the staff of these publications is important for us. Within our work we examined Socialist Laborer and Peasant Party of Turkey and Socialist Party of Turkey that were founded in 1946. These two parties are important in the sense that they are organizations revealing the developments mentioned above. In addition, the foundation of two distinct legal socialist parties is worth to think about. The program and statute of these two parties and the autobiographies of some of its founders are among the issues in our work. We also tried to elaborate the causes of why two legal parties were founded. While our study, which might also be considered as a discussion on our recent history, is an incomplete one in these terms, it has at least the goal of providing an introduction to the question.