Avrupa Birliği'nde e-ticaret kavramı,Ab'de ve Türkiye'de bu konuda yapılan hazırlıklar çalışmalar ve e-ticaretin vergilendirilmesi
Concept of electronic commerce in european union,preparation and works in European Union and Turkey, taxation of electronic commerce
- Tez No: 207603
- Danışmanlar: Y.DOÇ. YALÇIN ALGANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Teknoloji dünyasında yasanan gelismelerin bir sonucu olarak, günümüzde isletmeler ticari faaliyetlerini elektronik ortamda gerçeklestirmeye baslamıs ve tüketicilerine en uygun, en hızlı sartlarda sunum yapabilecekleri sistemleri gelistirmislerdir. Elektronik ticaret özellikle internet teknolojisindeki gelismelere baglı olarak 1998 yılından itibaren hızlı bir artıs göstermistir. Bilgi ve iletisim teknolojilerindeki gelismelerle birlikte elektronik ticaret, özellikle gelismekte olan ülkelere yasam kalitesini yükseltme, ekonomik refahı arttırma ve büyümeyi tesvik etme gibi fırsatlar sunmaktadır. Günümüzde e-ticaretin ilgili ülkelere üstünlük sagladıgı ve buna yatırım yapan ülkelerin daha kazançlı çıkacagı gözardı edilemeyecek bir gerçektir. Genel kabul görmüs vergileme ilkeleri olan tarafsızlık, etkenlik, belirlilik, basitlik, verimlilik, esitlik ve esneklik ilkeleri elektronik ticarete de uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
As a result of new developments in the technology world most of the firms uses electronical environment in their activities. Electronic commerce has shown very fast increases since 1998 depending on the developments in internet technology. Electronic commerce and the information and communication technologies which underlie this new way of doing business will provide opportunities to improve the global quality of life and economic well being and have the potential to spur growth and employment in industrialised, emerging and developing countries. Today, it is an important reality that e-commerce as a new type of international trade brings comparative advantages to the particular countries. The widely accepted general tax principles of neutrality, efficiency, certainty, simplicity, effectiveness, fairness and flexibility should apply to electronic commerce.