Hanefi mezhebi Fıkıh Usulü'nde sünnet anlayışı
The understand of sunnah in the Figh methodology of Hanafi school
  1. Tez No: 207601
  2. Yazar: SERKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hanefi Mezhebi Fıkıh Usulü'nde Sünnet Anlayışı adlı bu çalışma söz konusumezhebin Fıkıh usûlü çalışmalarında önemli bir yere sahip olan Hicrî beşinci asrın,üç önemli müellifi Debûsî, Serahsî ve Pezdevî'nin usûl eserlerini merkeze almıştır.Çalışmada bu üç müellifin eserlerinin sünnet bölümleri incelenmiş böylece Hanefîusûlcülerin sünnetin tarifi, mahiyeti, tespiti ve değeri konusundaki düşünceleribelirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada yeri geldikçe elde edilen sonuçların diğermezhep mensuplarının düşünceleriyle karşılaştırılması da yapılmıştır.Çalışmada Hanefîlerin Kur'ân'dan sonra İslâm'ın ikinci kaynağı olarakgördükleri sünnete büyük önem verdikleri ve özellikle âhâd yollardan elde edilensünnetin tespiti için hadis usûlcülerinin kriterlerinden farklı sistemler geliştirdiklerimüşahede edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis titled as“The Understanding of Sunnah in the FiqhMethodology of Hanafi School”has focused on the methodologicalworks of Dabbusi, Sarakhsi, and Pazdawi who took an important placein the Works of Usul'ul-Fiqh in Hanafi School in Hijri 5th century. Inthis thesis, the chapters about sunnah in these three authors' Workshave been studied thereby their thoughts on definition, nature, andvalue of Sunnah has been understood in the thesis. Along with thethesis, the results obtained were compared with the thoughts of theother schools' followers.In the thesis, it has been seen that Hanafis, considering Sunnah asthe second source of Islam after Qur'an, considered it very importantand developed different systems from the criteria of Hadith Scholars fordetermining Sunnah especially taken from Ahad ways