Tüketici davranışları açısından satış promosyonlarının tüketicilerin marka tercihi üzerindeki etkileri ve kozmetik sektöründe bir uygulama
Sales promotions; About consumer behaviour the affects of consumers brand choice and an application in cosmetics sector
- Tez No: 207607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR PİRTİNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Günümüzde kullanım etkinligi giderek artan satıs promosyonları örnek üründagıtımı, fiyat indirimleri, para iadeleri, kuponlar, hediyeler/ armaganlar, satıs noktasıgösterimleri (P.O.P), yarısma ve çekilisler; isletmelerin, tüketicilerin akıllarında yeretmek ve piyasadaki rakipleri ile savasabilmek açısından oldukça büyük bir önemesahip olmaktadır. Satıs promosyonları tüketicilere hemen satın almak için nedenlersunarak, plansız satın alma eylemini gerçeklestirmeyi amaçlamaktadır.Arastırmamızın ana amacı; önemi gittikçe artan satıs promosyonlarınıntüketicilerin marka tercihleri üzerinde nasıl bir etki gösterdigini ve bu sıradatüketicilerin kozmetik markalarını hangi faktörlerin etkisi altında kalarak seçtiginibelirlemek amacı ile yapılmıstır. Bu çerçevede arastırmanın yan amaçları ise satıspromosyonları açısından magaza atmosferinin ve satıs elemanının, tüketici tercihlerinive marka bilinirligini ne derece etkiledigini saptamaktır.
Özet (Çeviri)
Presently; for the companies the usage of sale promotions such as; sampleproduction dispense, price reductions, money back applications, coupons, presents,point of purchase, competition and drawing are taking a very important place tocompete with the competitives in order to influence the consumers. Sale promotionsoffer reasons to the consumers to affect them purchase unplanningly.The main purpose of our research is how sale promotions affect the comsumersbrand choice and in which conditions the consumers choose the cosmetics brand. Theside purposes of this research is how the atmosphere of store and the salesperson affectthe consumer choice and brand awareness.