Kur'ân-ı Kerim'de istiâze
Invocation in the Quran
  1. Tez No: 207623
  2. Yazar: MESUD TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADRETTİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu arastırmada ?Kur'an-ı Kerim'de stiâze? konusu ele alınmıstır. Giris bölümünde insanın Kur'an-ı Kerim'e göre olumlu ve olumsuz özellikleri kısaca anlatılmıstır. Birinci bölümde istiâze kelimesinin anlamı ve unsurları üzerinde durularak bu kavramla ile ilgili hususlar incelenmistir. kinci bölümde ise istiâze kelimesinin kökü olan ?el-avz? ve türevlerinin geçtigi ayetler ısıgında, serlerinden kaçınılması için istiâze yapılması emredilen konular ele alınmıstır. Son bölümde de daha açıklayıcı olması bakımından Kur'an-ı Kerim'de bulunan sıgınma örneklerinden bazılarına yer verilmistir. stiâze maddî, manevî ve ahlakî her türlü tehlikeden beser üstü bir varlıga sıgınmak demektir. Kur'an-ı Kerim sıgınılması gereken serleri sayarken zararlarına binaen en tehlikeli olanları zikrederek bunlardan Allah'a sıgınmayı emretmistir. Bunların basında seytan, vesvese verenler, gasık, neffasât, haset edenler, mütekebbir, tagut, cehalet ve haksızlık yapmak gelmektedir. nsan bu serlerden Allah'a sıgındıgında aynı zamanda akla gelebilecek bütün serlerden de sıgınmıs olur. Böylece dünya ve ahiret mutluluguna erisir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is ?Invocation in The Quran?. In the Introduction man?s pozitive and negative characteristics considering The Quran have been shortly mentioned. In the First Chapter, the meaning of Invocation (istiaze) and its effect have been studied. In The Second Chapter in the ligth of the versus in which the word (elavz), origin of Invocation (stiaze), and words derived from the word (el-avz) taken place subjects enjoined to refuge from them are discussed. In the Last Chapter some examples in the Quran have been given. Invocation is to seek refuge with superhuman being from every kind of hazards. The Quran has cited the evils from the most dengarous as follows Satan, Whispers, Black Darkness, Envious, Arogant, Ignorance, Unjustice. When people seek refuge with God from these evils, will be pleased in the World and the Hereafter.