Reformist Yahudilik
Reform Judaism
  1. Tez No: 207622
  2. Yazar: HATİCE TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
18. ve 19'yy'ı etkileyen düsünce degisiklikleri Yahudiligi de etkilemistir. Yahudilerle diger toplumların kaynasmasını önleyen dıs engeller; özellikle Rönesans, Aydınlanma Hareketi, Fransız Devrimi, gibi degisimlerle yıkılmıs; eski dini kurumlarla, yeni toplumsal hayatın, uyum saglamasına paralel olarak bazı degisiklikler olusmustur. Yahudilerin durumlarında meydana gelen degisiklikler yeni liberal akımların dogmasına sebep olmustur. Tezimizin konusu olan Reformist Yahudilikte bu akımlardandır. Reform özellikle sosyal adalet hakkındaki Peygamberlerin haber verdiklerimesaja önem vermis ve Yahudiligi daha yüksek bir dünya barısı için evrensel bir amaca hizmet eden bir yere getirmeye çalısmıstır.
Özet (Çeviri)
Thought changes that effected the century of 18 and 19 have also been effected Judaism. Outer barriers effecting other societies and Jews had been destroyed by changes such as Renaissance, Illumination Action and French Revolution and some changes parallel to harmony between old religious establishments and new social life have beenappeared. Changes appeared in status of Jews have caused to birth of new liberal trends. Reform Judaism, the subject of thesis, is from those trends. Reform has paid attention on news of Prophets especially on social justice and tried to bring Judaism to a place serving for universal object to provide higher world peace.