Muavvizeteyn surelerinin tespiti ve tefsiri
Fixing and Tafseer of Muawwizatayn suras
  1. Tez No: 207889
  2. Yazar: İSMAİL AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. ABDULAZİZ HATİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Muavvizeteyn, Kur'ân'ın 113 ve 114. surelerine verilen ortak isimdir. Çalısmamız bir giris ve iki bölümden olusmaktadır. Giris kısmında çalısmamızın önemine, amacına, basvurdugumuz kaynakların sınıflandırılmasına, arastırmada takip ettigimiz yönteme ve çalısmanın kapsamına kısaca deginilecektir. Tezimizin isminden de anlasılacagı üzere, birinci bölümde Muavvizeteyn surelerinin Kur'ân-ı Kerim'den olup olmadıgının tespiti yapılacak, ikinci bölümde ise bu surelerin tefsirine geçilecektir. Felak suresinin tefsirinde Allah'a sıgınma (istiâze), mahlûkatın serri, gecenin serri, sihir ve sihirbazların serri, haset ve hasetçilerin serri kavramları; Nas suresinin tefsirinde ise Allah'ın rab, melik ve ilah sıfatlarına kısaca deginildikten sonra vesveseci seytanın serri, hannasın serri ve seytanların ins ve cinden olması konuları ele alınacaktır
Özet (Çeviri)
Muawwizatayn is the common name of 113?th and 114?th suras of the Quran. Our study contains an introduction and two chapters. We listed the works on al- Muawwizatayn at the introduction. We can list the subjects we studied in this study under three titles: 1. Fixing of Muawwizatayn Suras from Quran, that is, the matter of ?is these two sura from the Quran or not?. 2. The naming of the Suras al-Falaq and al- Nas as al-Muawwizatayn. 3. The place, time and occasions of its descent. We studied in second chapter named ?Tafseer of Muawwizatayn Suras? these conceptions: trusting in Allah (istiaze), wickedness of creatures, wickedness of night, magic and wickedness of magicians, envy anda wickedness of envious, rab, melik and ilah attributes of Allah, anxiety, wickedness of stealthy Satan, to be of Satans from humans and genies.