Balkanlar'da Alevi Bektaşilik
Alevism and Bektashism in Balkans
  1. Tez No: 207630
  2. Yazar: ADİL SEYMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAZLUM UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Türkler'in Orta Asya'dan Batı'ya uzanan yolculukları çerçevesinde, degisik kültürhavzalarından beslenerek olusturdukları bir birikimin slam içindeki yorumu olarak; Alevi-Bektasi inanısları henüz bu adla anılmadan Balkanlar'a Osmanlı'dan önce en azından farklıisimler altında da olsa ortak form ve kültler olarak tasınmıstır. Alevi, Bektasi, Bedreddini,Babai, Kızılbas gibi isimler hep bu ortak formun adıdırlar.Osmanlı'nın Balkanlar'a yerlesmesi ve kendi kültürünü yerlesik hale getirmesisürecinde önemli bir yer isgal eden dervis gruplarından Bektasiler, bölgenin imar, iskanı ileTürklesmesi ve nihayet slamlasmasında önemli rol oynamıslardır. Bu dönemde OsmanlıDevleti'nin özel himayesinde bulunan Bektasilik, tüm Balkan ülkelerinde ayrı ayrı faaliyetgöstermis, yeniçeri ocagının kapatılmasıyla devlet gözetimine alınmasına ragmen, BalkanBektasiligi bu durumdan Anadolu'da oldugu kadar etkilenmemistir. Balkan Bektasiliginietkileyen daha çok bu cografyada Osmanlı hakimiyetinin bitisi ve pan-slavist akımlarlabaslayıp sosyalist idareler dönemiyle devam eden sürecin politik sonuçları olmustur.Bugün Balkanlar'da Alevi-Bektasi nüfusu önce Arnavutluk, daha sonraBulgaristan'da yogun bir sekilde, Makedonya, Kosova gibi ülkelerde ise sınırlı sayıdabulunmakta, diger bölge ülkelerinde kayda deger bir varlık olarak yer almamaktadır
Özet (Çeviri)
During their journeys from Central Asia to the West, the Turks have developed a potthat includes many cultures and from these cultures, they have created a way of Islam. Thebelief of Alevi/Bektashi has come to Balkans before the Ottoman Empire period withdifferent names but a unique form. Alevi, Bektashi, Bedreddini, Babai and Kızılbas are someof the names that identify this form.During the Ottoman Empire settlement to these lands and establishment of its ownculture in the area, Bektashies, that have great importance in this period, have had a great rolethrough the period that the area has turned to be Turkish and Islamic. In this duration, theBektashi order was under the private control of the government and had been active in Balkancountries, seperately: but altough they have been under the control of the government after theclosure of Janissary corps, Balkan Bektashi order was not effected from the situation. Themost important things that effected Balkan Bektashi order were that Ottoman Empire had lostits domination in this area and the period that started with panslavist movements andcontinued with socialist controls had caused political results.Recently, the most densely population of Bektashi is, first, in Albania, then inBulgaria. In such countries like Macedonia and Kosovo, there are limited Bektashi people:butin other countries, there aren?t any Bektashi population.