Tanzimat'tan harf devrimi'ne çocuk şarkıları
Child songs from the age of tanzimat to reform of alphabet
  1. Tez No: 207629
  2. Yazar: SELMA ÇERGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Tarih, Education and Training, Music, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Çocuk mûsikisi bakımından bir geçis devresi teskil eden Tanzimat dönemindekiyenilesme hareketleri çerçevesinde çocuklara yönelik eserler çogalmıs, çocuk sarkısı ayrı birtür olarak repertuvara girmistir. Çocuk mûsikisi alanında Cumhuriyet öncesi döneme dairyapılan arastırmalar devrin zengin mûsiki hayatını aktarmada yetersiz kalmaktadır. HarfDevrimi'ne kadar geçen sürenin de kaynakların Arap harfli olması bakımından bir ölçüdearastırmacıların ilgisi dısında kaldıgı söylenebilir. Bu nedenle Tanzimat'tan Harf Devrimi'nekadar olan dönemdeki mûsiki saklı kalmıs bir hazine görünümündedir.Bu çalısmada Tanzimat'tan Harf Devrimi'ne kadar olan dönemdeki çocukların mûsikihayatını aydınlatmak ve çocuk mûsikisi repertuvarını derlemek hedeflenmistir. Çocuklarınmûsiki hayatı ve çocuk mûsikisi eserleri olarak iki koldan yürütülen arastırmada önceliklekonuyla ilgili eserler tespit edilmis ve tamamına yakını temin edilebilmistir. Her türlü makale,kitap, dergi, gazete ve nota koleksiyonu imkân ölçüsünde taranmıs ve elde edilen eserleranahatlarıyla incelenmistir
Özet (Çeviri)
The age of Tanzimat is a kind of transition period on account of child songs. In thisperiod in the scope of the movement of renovation the number of child songs increased. Andchild songs were accepted in repertory as a new sort of music. Studies on child songs beforethe period of Republic were insufficient to represent the richness of the musical life of the era.In addition to this the period up to the Reform of Alphabet, the language was Arabic. So theprocess between the age of Tanzimat and the Reform of Alphabet remained as a hiddentreasure.The objective of this study is to enlighten the musical experience of children and tocollect the repertory of child songs. The research made progress in to different ways. The firstone was on musical experience of children and the other was on the works of child songs. Inthis way firstly; the works about the issue was fixed and supplied. Potentially every kind ofarticle, book, journal, and newspaper and note collection was searched and the entire workswas examined.