Güneydoğu Bulgaristan'da Alevi-Bektaşi kültür varlıklarına ait edebi metinlerin incelenmesi (Hasköy-Kırcaali-Mestanlı)
Studies of literary passages of Alevi Bektashi cultural wealth in southern-east Bulgaria (Hasköy-Kırcaali-Mestanlı)
  1. Tez No: 646531
  2. Yazar: CENGİZ TÜSGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN CANIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Hazırlanan tezde önce Balkanlar'daki daha sonra da Bulgaristan'daki Alevî-Bektaşî kültürü hakkında bilgiler verilmiştir. Balkan coğrafyasında bulunan Bulgaristan'ın Güneydoğu Bulgaristan'daki Doğu Rodop Bölgesi'nden nefesler derlenmiştir. Bu nefesler, Anadolu'daki nefeslerle ve Alevîlikte yer alan tarihten günümüze Tekke-Tasavvuf Edebiyatındaki ozanların nefesleri ile karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda Güneydoğu Bulgaristan'ın Doğu Rodop Bölgesi'ndeki Alevî-Bektaşî tekkelerinin bağlı bulunduğu Yunanistan'ın Evros ilinin Dimetoka ilçesinde medfûn olan Kızıl Deli Sultan ile ilişkileri de irdelenmiştir. Alevîlik-Bektaşîlik için önemli olan terimler açıklanmış, Güneydoğu Bulgaristan'dan derlenen nefesler bu terimlere örnek teşkil etmesi açısından incelenmiştir. Bununla beraber nefeslerin yanı sıra bölgede gülbank adı verilen dualar da çalışmamızda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly information about Alevî-Bektashi culture in Balkans and then in Bulgaria is given. Poems were collected from the Balkans, Bulgaria and Southeast Bulgaria, the Eastern Rhodope Region. These poems were compared with the poems in Anatolia and the poems of the poets in the Tekke-Sufi Literature since the beginning of the history of Alevîsm. Meanwhile, the relations with the Red Deli Sultan to which the Alevî-Bektashi tekkes in Dimetoka region of Greece are connected, were examined. The terms that are important for Alevîsm-Bektashism are explained. The poems compiled from Southeast Bulgaria were examined in order to set an example for these terms. However, in addition to the poems, the prayers which are called Gülbank in the region, took part in our study.