Dersane öğretmenlerinin iş tatmin düzeylerinin öğrenci memnuniyetine yansıması
Reflection of job satisfaction degrees of schoolroom teachers to student pleasure
- Tez No: 207647
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. T. SABRİ ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Gelisen ve degisen dünyada müsteri talep ve beklentilerini en üst seviyede karsılayarak basarıya ulasmak firmaların en büyük amacı olmustur. Bu amaçla olumlu yönde sürekli degisimi yakalamak, isletmeler için zorunlu hale gelmis ve birbirleri arasında kıyasıya bir rekabet ortamı olusturmustur. Müsteri memnuniyetini saglama noktasında ise isletmelerin en önemli güç kaynagı çalısanlarının kapasitesidir. Teknoloji alanındaki veya pazarlama alanındaki yenilikler diger isletmeler tarafından hemen taklit edilebilmekte iken aidiyet duygusu içerisinde çalısan profilinin olusturdugu is gücünü aynen taklit etmek mümkün olmayacaktır. Bu tez çalısmasında; is tatmini ve müsteri memnuniyeti kavramları çesitli yönleri ile teorik ve pratik olarak ele alınmıs, bir egitim kurumunda dershane ögretmenlerinin is tatmin düzeylerinin müsteri memnuniyetine yansımasına yönelik uygulama yapılmıstır. Yapılan çalısma üç ana bölümden olusmaktadır: Çalısmanın birinci bölümünde; is tatmininin tanımı, is tatmininin önemi, is tatminini etkileyen bireysel ve örgütsel farklar, is tatmininin degiskenleri, is tatminsizliginin önemi, tatminsizlige neden olan konular, is tatminsizliginin sonuçları, is tatmini tarama türleri, tarama süreçleri ve is tatmini incelemenin yararları ve verilerinin yorumlanmasının önemi ve is tatminiyle verimlilik ? güdüleme ? is stresi arasındaki iliskiler yer almaktadır. kinci bölümde; ülkemizde dershanecilik sektörünün gelisimi, isletmelerin devamlılıgında müsteri kavramı, müsteri baglılıgı ve müsteri baglılıgının önemi, iç ve dıs müsterilerin memnuniyetinin önemi ele alındı. Üçüncü bölümde; dershane ögretmenlerinin islerinden tatmin düzeyleriyle, ögrenci memnuniyeti arasındaki iliskiyi ortaya koyan arastırmamız yer almaktadır. Bu çalısma kapsamında iç müsteri olarak ögretmenler, dıs müsteri olarak ögrenciler ele alınmıstır. Arastırmada dershane ögretmenlerinin is tatmin düzeylerini ölçmek için iki ana bölümden olusan anket formu uygulandı. Ögrencilerin ögretmenlerine karsı olan memnuniyet düzeylerini ölçmek için, ögrencilere memnuniyet ölçegi uygulanmıstır. Yapılan anket sonuçlarına göre her ikisi arasında anlamlı bir iliski olup olamadıgı ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
Reaching success by covering customer demand and expectation in the highest stage is the biggest aim of firms in developed and exchanged world. With this aim covering continuous change in positive way is necessary for firms, and there is a strong competition area between them. Capacities of workers are the most important power source of firms in the point of supplying customer pleasure. Developments in technology and marketing can be imitated by other firms. But imitation of job power, which is formed by workers profile, can not be made easily. In this thesis working job satisfaction and customer pleasure terms are taken into consideration in different ways as theory and practical. Practicing is made about reflection of job satisfaction degree of schoolroom teacher to customer pleasure. This working consists of three main parts. In the first part of the working: definition of job satisfaction, the importance of job satisfaction, individual and public elements, which effect job satisfaction, changes of job satisfaction, the importance of job unsatisfaction, topics, which cause unsatisfaction, results of job unsatisfaction, surveillance types of job satisfaction, surveillance times and benefits of surveillance of job satisfaction, and the importance of evaluating datum, and connection between productivity, encouragement, job stress and job satisfaction take place. In the second part of the job: development of schoolroom sector in our country, customer term of continuous of jobs, customer dependence and the importance of customer dependence, the importance of pleasures of inside and outside customers take place in. In the third part of the working: there is a working which shows connection between job satisfaction degree of schoolroom teachers or student pleasure. In the scope of this working, teachers are thought as inside customer, students are thought as outside customer. In the searching, questionnaire form, which consists of two parts, are used in order to evaluate job satisfaction degrees of schoolroom teachers. Pleasure scale are used to students in order to evaluate pleasure degrees of students to teachers. According to results of the questionnaire, it is shown that there is a meaningful connection between them or not.