Management development in human resource management and a research
İnsan kaynakları yönetiminde yönetici geliştirme ve bir araştırma
  1. Tez No: 207646
  2. Yazar: HASAN BAŞUSTA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüz küresel is dünyasında isletmelerin rekabetçi kalabilmeleri ve basarılı olabilmeleri için yönetici gelistirme sistemleri gittikçe önemli hale gelmistir. Yönetici gelistirme aktiviteleri organizasyonların varlıgını devam ettirebilme ve rekabet edebilmeleri açısından hayati rol oynamaktadırlar. s çevresi daha küresel hale geldikçe, organizasyonlar da buna baglı olarak kendi yöneticilerini gelistirmeye baslamıslardır. Bu arastırma, organizasyonların karsılastıgı sorunlara çözüm bulmak için alabilecegi stratejik kararlardan biri olan yönetici gelistirme sistemini ve sürecini incelemektedir. Teori bölümünde, genel olarak yönetici gelistirme faaliyetleri açıklanmıs, sirketlerin neden bu faaliyetlere önem vermeleri gerektigi üzerinde durulmustur. Arastırma sırasında ortaya çıkarılan 86 farklı yönetici gelistirme teknigi açıklanmıstır. Bu sistemin süreci ayrıntıları ile anlatılmıs, yönetici gelistirmenin hem bireylere hem de organizasyonlara sagladıgı yararlar, sonuçları ile birlikte ortaya konmustur. Arastırmanın uygulama bölümünde ise, yönetici gelistirme sistemini etkin bir biçimde kullanan lojistik sektöründeki bir isletmenin isledigi süreç ele alınmıstır. Arastırılan organizasyonun kullandıgı yönetici gelistirme programı için adım adım uygulama rehberi ayrıntıları ile açıklanmıs ve sirketin egitim politikası ve kullandıgı metotlar hakkında detaylı bilgi verilmistir. Programın hedefleri ve sonuçları programın maliyeti ve gelecek planları ile birlikte anlatılmıstır. Teoriye uygun olarak, bu programın organizasyona sagladıgı katkılar uygulamanın sonuç bölümünde anlatılmıstır.
Özet (Çeviri)
Management Development is important for the companies to be successful and remain competitive in today?s global business environment. Management Development activities play a vital role in the survival and competitiveness of the organisations. As business environment becoming more global, organisations are becoming to start develop their own managers accordingly. This research investigates the management development system as the organisations? strategic action to solve the problems that the organisations have encountered. In theory part, management development activities have been described and the main reason why the organisations should give emphasis on this issue have been clarified. In addition, 86 different management development techniques used by the organisations have been widely explained. The process has been extensively investigated; the benefits of the management development system to both individuals and organisations have been depicted. In the application part, the process has been investigated through a logistic company that implements the management development system in an effective way. The guide for implementation of the programme has been widely explained step by step, and the details have been given about the method and the training policy of the company. The objectives and the outcomes of this programme have been clarified along with the cost of this programme and future plans. The benefits of this programme have been explained in the results part of the research accordingly to the theory.