Elektrik enerjisi sektöründe özelleştirme ve regülasyon
Privatization and regulation in electricity sector
- Tez No: 207653
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ALİ ÖZBUDUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Enerji ekonomisi içerisinde önemli bir yere sahip olan elektrik enerjisi, gerek birçok sektöre girdi verme konumunda olması, gerekse teknolojinin gelismesiyle birlikte meskenlerde ve sanayi kesiminde elektrik enerjisine olan talebin sürekli artmasından dolayı toplumlar için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmistir. Elektrik enerjisinin bu sayılan öneminin dısında, temel mal ve ürün karakteristigi de dikkate alındıgında, mülkiyet yapısının nasıl oldugu ve devletin bu sektörde nasıl bir rol üstlendigi de sektörün anlasılabilirligi açısından önem tasımaktadır. Özellestirme ve serbestlesme politikalarının hız kazandıgı son yirmi yıllık süreçte bütün alanlarda oldugu gibi elektrik enerjisi sektöründe de rekabete dayalı uygulamalar hızlanmıs, 2000 yılından itibaren ise, yeniden yapılandırmaya yönelik politikalarla, dogal tekel niteligi gösteren fonksiyonlarının da özel kesime devredilerek rekabet ortamına bırakılması gündeme gelmistir. Bu baglamda ele alındıgında devletin ekonomik hayat içerisindeki rolü de degismeye baslamıs ve düzenleme islevinin de azalması yönünde bir süreç baslamıstır. Kamu kesimi ekonomisi ve devletin degisen rolü, özellestirme uygulamaları ve özellestirme sonrasında sektörün düzenlenmesi gibi konulara sistematik açıdan yaklasıldıgında, gerek gelismis, gerekse gelismekte olan ülkelerde yürütülmeye baslayan politikaların ve uygulama sonuçlarının elektrik özellestirme hedefleri ile ne derecede uyumlastırılabildigi ise büyük önem tasımaktadır.
Özet (Çeviri)
Electricity energy, which has a significant importance regarding the energy economy, has gradually become one of the most essential need for societies because of its great role to provide inputs for a variety of sectors and continously increasing demand of industrial corporations and households. Apart from the importance of electricitiy energy, which has just been mentioned, regarding the fundamental charecteristics of goods and product it is important that, what kind of posession structure there is and what the goverment?s role is on this sector in order to understand the sector properly. In the period of last 20 years, which the policies of privitization and liberization has significantly increased, the competitive perspective has become the main trend of electicity energy sector just like all of the other areas. What?s more, since the year 2000, some functions, which are qualified to be the natural monopolies, have also been transferred to private sector and have been led to competitive area with the help of reconsructive policies. Utilizing the issue from this point, goverment?s role in economical area has started to change and its function of regulation has started to decrease. Taking the issues such as public economy, changing role of the government, privitazition practices and the regulation of sector after privitazition from the systematical perspective, it is very important that, to what degree it is possible to accomodate the goals of electricity privitization with the policies which have been implemented recently and the results of implemention in both developed and developing countries.