Türkiye'de enerji sektöründe uygulanan özelleştirme politikalarının mukayeseli analizi
- Tez No: 92903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
157 ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de enerji sektörünün yapısının incelenmesi, mevcut özelleştirme uygulamalarının analizi ve diğer dünya uygulamaları ile mukayese edilerek en uygun özelleştirme seçeneğinin tespitidir. Çalışmanın genelinde, enerji sektörünün yapısal özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, gerekli rakamsal veriler üzerinde durularak, Türkiye'nin 1923'den günümüze enerji sektörünün gelişimi derinlemesine incelenmiştir. Dünyada uygulanan ilk ve en önemli deneyim olan İngiliz modeli, çalışmanın genelinde örnek uygulama olarak ön plana çıkartılmıştır. Ayrıca, Türkiye'de enerji sektöründe uygulanan özelleştirme politikaları ve seçilen yöntemler saptanarak, iki ülke arasında karşılaştırmalar yapılmaya çalışılmıştır. Son olarak, elde edilen veriler değerlendiri lerek, Türkiye için alternatif bir model önerisi hazırlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu, Türkiye'de enerji sektörünün özelleştirilmesi için ön koşul olarak, kanuni yapının yeniden ele alınması, regülasyon kurullarının kurulması ve sistemin rekabete açılması öngörülmüştür. Özelleştirmeye dağıtım aşamasından başlanması, takiben iletim fonksiyonunun özelleştirilmesi ve son olarak üretim sisteminin ele alınması uygun görülmektedir. Sistemin etkin bir biçimde işlemesi açısından, yapılacak düzenlemelerin bağımsız regülasyon kurumlarına bırakılması daha doğru olacaktır. Sonuç olarak çalışma, Türk enerji sektöründe uygulanan özelleştirme uygulamalarının aksayan yönlerinin tespiti ve alternatif bir çözüm önerisi getirilmesi amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
158 SUMMARY The main aim of this study is to investigate the structure of energy sector, analyze the privatization applications in Turkey and determine appropriate privatization choice by comparing with world applications. In general, structural features of energy sector has been tried to present. Besides, by depending on statistical data, the progress of energy sector in Turkey during 1 923-2000 has been investigated in a wide extent. The English model which is the first and important experience the world faced with, identified as a sample experience. In addition, by establishing the applied privatization policies and chosen methods in energy sector, a comparison between two countries has been done. Finally, an alternative model has been prepared by evaluating the collected data. Reexamining of legal structure, setting up regulation offices and opening up the system to competition was foreseen as a precondition as a result of studies. To start privatization from distribution phase, privatization of transmission function after that and to consider generation system at last is seen as appropriate. For the active processing of the system, it will be much more proper to leave the arrangements to independent regulation offices. As a result, this study is prepared to determine the limping sides of privatization applications in Turkey and yield an alternative analytical proposal. tfc