Elektrik enerjisi sektöründe devletin düzenlayici rolü
The Regulative role of the state in the sector of electric energy
- Tez No: 73579
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAZDAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, elektrik enerjisi sektöründe devletin düzenleyici rolünü inceleyerek, oluşturulması gereken bir regülasyon kurulu modeli belirlemektir. Bu konu incelenirken elektrik enerjisi sektöründe çeşitli ülkelerin regülasyon uygulamalarına da yer verilmiş ve Türkiye'de elektrik enerjisi sektörünün gelişimi ve mevcut yapısı açıklanmaya çalışılmıştır. 1. Bölüm' de konuyla ilgili teorik altyapı oluşturmak üzere elektrik enerjisi sektörünün kapsamı ve özellikleri hakkında bilgi verilmiş ve piyasa yapısı olan doğal tekel ve özellikleri anlatılmaya çalışılmıştır. 2. Bölüm' de elektrik enerjisi sektöründe Kamu mülkiyeti, Özelleştirme ve Regülasyon konularının önemi belirlenerek bu konular ana başlıklar altında incelenmiştir. Bu ana başlıklar içinde Kamu mülkiyeti bölümünde; KİT'lerin temel görevleri ve başarısız olmasının ardında yatan sebepler irdelenmeye çalışılmıştır. Özelleştirme bölümü; özelleştirmenin gerekçeleri, temel hedefleri ve tercihleri olmak üzere başlıca üç alt başlık altında ele alınmıştır. Regülasyon bölümü ise; getiri oranı regülasyonu, tavan fiyat regülasyonu ve göreli rekabet olmak üzere yine üç alt başlık altında ele alınarak incelenmiştir. Çeşitli ülkelerin regülasyon uygulamalarının karşılaştırmalı analizi konusuna ise 3. Bölüm' de yer verilmiştir. Bu bölüm; ABD, İngiltere ve Diğer ülkelerde elektrik enerjisi sektöründe regülasyon olmak üzere üç ana başlık altında ele alınmıştır. 4. Bölüm' de Türkiye'de elektrik enerjisi sektörünün gelişimi ve mevcut yapısı ele alınmış ve incelenmiştir. Sektörün gelişimi yalnız başına ele alınarak açıklanmaya çalışılmış, sektörün mevcut yapısı ise;“elektrik enerjisi kurulu gücü ve üretimi”,“tüketimi”,“yatırımları”,“yatırım ve üretim maliyetleri”,“tarife yapısı- fiyatlandırması ve yasal kesintiler”ve“sektördeki şirketler ve performansları”olmak üzere altı alt başlık altında ele alınarak açıklanmaya çalışılmıştır.11 Son bölümde ise, Türkiye için bir elektrik enerjisi regülasyon kurulu modeli üzerinde durulmuş ve regülasyon kurulunun yapısı ve işleyişi hakkında bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this study is determining a model of regulation council which should be established by examining the regulative role of the state in the sector of electric energy. While examining this issue, regulation practices of various countries are given and the development and current situation of the sector of electric energy are explained. In the 1st chapter, some information about the scope and characteristics of the sector of electric energy is given and the natural monopoly which is the composition of the market and its characteristics are explained. In the 2nd chapter, the importance of Public Proprietorship, Privatization and Regulation in the sector of Electric Energy is evaluated and these issues are examined under main titles. Among these titles, basic tasks and reasons for the failure of SEE are studied. The part of Privatization has three main sub-titles which are the reasons for privatization, its basic targets and choices. The part of Regulation has also three main sub-titles as being interest rate, ceiling price regulation and relative competition. The comparative analysis of regulation practices of various countries is seen in the 3rd chapter. This part has three main sub-titles which are regulation in the sector of electric energy in USA, England and other countries. In the 4th chapter, the development and current composition of the sector of electric energy in Turkey are studied. The development of the sector is examined by itself and the current composition of the sector is studied under six sub-titles which are“power of the council of electric energy and its generation”,“consumption”,“investments”,“expenditures of investment and generation”,“compasition of tariff- pricefixing and legal deductions”and“companies in the sector and their performances”.IV In the last chapter a model of regulation council for electric energy is considered and some recommendations on the composition and processing of the regulation council are given.