E-pazaryerlerinin yönetimi
Management of e-marketplaces
  1. Tez No: 207660
  2. Yazar: ASLIHAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
nternetin yaygınlasmasıyla birlikte ?yeni ekonomi? olarak belirtilen kavram is dünyasına girmistir. nternet is dünyasında ve ekonomide birçok degisiklige neden olmaktadır. Firmalar is süreçlerini internetten faydalanarak yeniden tasarlamakta ve bilgi teknolojilerini kullanarak verimliligi arttırmaya çalısmaktadırlar. Bu degisim pazar kavramının da degismesine ve gelismesine sebep olmustur. Bütün bunların sonucunda ?Elektronik Pazaryeri? kavramı ortaya çıkmıstır. Tezde ilk olarak e-pazaryerlerinin tanımı, islevler, internetteki pazarlar ve özellikle de B2B üzerinde durulmaktadır. B2B'nin tanımı, gelisimi, bilesenleri, çesitleri, getirileri vurgulanmaktadır. Daha sonra e-pazaryerlerinin yönetimi hakkında bilgi verilmektedir. Elektronik pazaryerlerinin sahipligi, rekabet, B2B e-pazaryerleri için SWOT analizi, B2B epazaryerlerinin stratejilerinin sınıflandırılması, e-pazaryerlerinin tasarımı ve fonksiyonellik bakımından incelenmesi, kurulumu, basarılı bir e-pazaryeri için gerekli unsurlar, e-pazaryerleri için ticaret modelleri, e-pazaryerlerinin is süreçlerine etkileri ve gelirleri hakkına bilgi verilmektedir. Son bölümde ise B2B e-pazaryerlerinin dünyada ve Türkiye'deki çesitli uygulamaları anlatılmaktadır. Türkiye'de ve dünyada faaliyet gösteren B2B epazaryerlerinin yöneticileriyle görüsme yapılmıstır. Çalısmada içerik analizi yöntemi kullanılmıstır. Alınan cevaplar dogrultusunda veriler kodlanmıs ve kavramlar ortaya çıkarılmıstır. Daha sonra kavramların frekansları ve bu kavramları hangi B2B epazaryerinin daha fazla içinde bulundurdugu hesaplanmıstır. Yapılan arastırmalar ve görüsmeler sonucunda elde edilen verilere dayanılarak Türkiye'deki ve dünyadaki e-pazaryerleri arasındaki farklar üzerinde durulmakta ve kıyaslama yapılmaktadı
Özet (Çeviri)
By well-known of the internet all over the world, a new concept which is called `new economy ? has taken place in the business world. Internet is seen as a reason for some changes in business world and economy. Companies are planning their strategies by making use of internet and trying to increase the efficiency by using their information technology. The change in the business has changed and developed the concept of markets and a new concept which is called `electronic marketplaces? has occured First of all, the meaning of e-marketplaces, functions , e-marketplaces on the net and especially B2B are told in detail in the thesis. The definition of B2B, development of it, compounds and types of B2B are explained. Then information about e-marketplaces management is given. The ownership of e-marketplaces, challenge, Swot analyze for B2B e-marketplaces, classification of B2B emarketplace?s strategies, project of e-marketplaces and examination of them if it?s functional or not, commerce models for e-marketplaces and the effects on business process and on income of e-marketplaces has taken place in this thesis. At the last part some discussions and conversations are made with B2B emarketplace?s manager in the world and in Turkey. In the study content analyze method is used. By the answer taken informations are coded and concepts are created.Then the frequency of these concepts and which concepts take a bigger role on B2B e-marketplaces are calculated. By the result of investigations and conversations that are done; the differences between Turkish e-marketplaces and international marketplaces are explained.