Türkiye'de faaliyette olan elektronik pazaryerlerinin nihai tüketiciler tarafından konumlanması üzerine ampirik bir çalışma
An empirical study on the positioning of electronic marketplaces in Turkey by ultimate consumers
  1. Tez No: 480643
  2. Yazar: ENGİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SARPER KARAKADILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kilit gücü teknolojinin sağladığı nimetlerin akılcı çözümlerle birlikte uygulamaya konulması olarak ifade edilen elektronik ticaret, daha çok dijital nesne tabanlı ve dijital uygulamalar üzerine düşünülerek yapılacak çalışmalar sayesinde ticarette başarıyı sağlamaktadır. Bu doğrultuda her geçen gün yaygınlığı artan bu yöntem şirketler için rekabet üstünlüğü sağlaması bakımından kaçınılmaz bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaygınlığı gerek alt yapı eksikliği gerekse bilgi eksikliği nedenleriyle henüz istenilen düzeye ulaşmadığından çeşitli dezavantajları içinde barındırmasına karşın, özellikle büyük şehirlerde gerek kişisel gerekse firma boyutlu kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Şirketler bakımından rekabet üstünlüğü sağlayan bu yöntem her geçen gün bünyesinde bulundurmayan firmalar için zaruret haline gelmektedir. Ülkemizde henüz gelişme sürecinde bulunan elektronik ticaret pazarının kullanımında, tüketiciler tarafından alışveriş tercihlerinde etkin olan etmenlerin tespit edilmesi adına orta gelir seviyesine mensup yaklaşık 350 kişi üzerinden anket yöntemi uygulanarak, elde edilen veriler ışığında pazarın daha etkin bir piyasaya sahip olabilmesi adına dikkat edilmesi gereken unsurlara vurgu yapılması amaçlanmıştır. Çalışmamızdan elde edilen burgular sonucunda elektronik ticaret portallarında alışveriş yapan kişilerin alışveriş yapacakları sitelerin tercihlerinde sitenin markalaşmış olmasının yanı sıra güvenilirliğinin daha ön plana çıktığı tespit edilmiştir. Bu yönde alışveriş sitelerinin güvenilirliklerini her şeyin üstünde tutmaları çok büyük öneme sahiptir. Bunun yanı sıra, gerçeği yansıtmaları, ödeme olanakları, ürün teslim süresi, teslim sonrası destek ve iade koşulları da müşteriler bakımından önem arz eden başlıklar halinde karşımıza çıkmaktadır. Siyasi otoritenin yapması gereken çeşitli yasal düzenlemeler ve denetimlerin çerçevesinde internet üzerinden alışverişin gelecekte daha yaygın ve avantajlı bir alışveriş yöntemi olarak toplum hayatında yer alacağı aşikardır.
Özet (Çeviri)
The blessings of technology putting into practice with rational solutions is the main strength of e-commerce, is to provide success at trade with the works mostly thinking over digital object based and digital applications. In this direction, this method is becoming more common day by day, is now appearing in front of us as a necessity with providing an upper-hand to the firms on competition. In spite of holding several disadvantages and the extensity is not on the desired level yet, either from the lack of background or lack of information, especially in major cities both individual and firm-based usage is increasing each day. From the point of firms, this method provides superiority in the competition and is becoming a must to the firms which still not have it in their agenda. The usage of e-commerce which is still in progress in our country, to determine the effective elements of customers' shopping choices; we had a main audience consist of approximately 350 people in the range of middle income divided in three homogenised groups and by using the survey method, it is intended to emphasize the necessary factor to the commerce in order to have a more effective market with the acquired data. With the results of our research it is confirmed that, people who are shopping from e-commerce portals, the choice of site is based on it being branded as well as it being safe to shop is also important. It has a great importance that the shopping sites have to keep safety a priority. Also showing the true items, payment options, the product delivery time, support after delivery and conditions of return are other topics that are important to the customers. It is clear that with the political authorities' making various legal regulations and inspections, shopping through internet will be a more advantageous and common method in people's lives in the future.