Kobi borsaları ve kobilerin borsalardan yararlanması üzerine bir uygulama
Sme stock exchanges and an application to benefit from stock exchanges for Smes
- Tez No: 207684
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, İşletme, Economics, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Küresellesmenin ortaya çıkardıgı en önemli sorunlardan bir tanesi sosyal adaletin tam anlamıyla saglanamaması sorunudur. Baktıgımız zaman özellikle; KOB'lerin sosyal adaleti saglama anlamında istihdam sorununu dünyada önemli ölçüde çözdügünü görmekteyiz.Bu anlamda KOB' lerin konumu ön plana çıkmaktadır. KOB' lerin sorunlarına baktıgımızda ise; en önemli sorununun finansman sorunu oldugu görülmektedir. Zira Türkiye de tüm isletmelerin yüzde 96 sını olusturan KOB ler kredi olanaklarından ancak yüzde 4 oranında yararlanmaktadır. Bu olgu göstermektedir ki; KOB' lerin finansman sorunlarını çözmek için alternatif finansman yöntemleri ön plana çıkmaktdır.Son dönemlerde ise bunlardan bir tanesi digerlerinin arasından ayrılmıstır. O Finansman yöntemi de KOB Borsalarıdır. KOB Borsalarında en önemli basarı örnegi Dünyada NASDAQ olmustur. Bunun en önemli sebebi de; piyasa tarafından bu talebin gelmesidir. Aynı zamanda borsa içi yapısı olan AIM de önemli bir basarı örnegidir. Türkiye de ki duruma baktıgımızda ise IMKB haricinde; IMKB nin altında; 2 piyasa mevcuttur. Bunlar YEP ve kincil Ulusal Pazar dır. Bunlar yeterince piyasa hacmine ne yazık ki ulasamamıstır.Ayrıca GP A.S olarak tanımlanan, yeni bir NASDAQ Modeli bir piyasa olusturma çabaları halen sürmektedir. Bu Piyasadan yakın zamanda çok önemli bir basarı beklemek günümüz kosullarında sanırım çok dogru olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problem which globilization exposes,is literally can not be provided of social justice.When we analyze that,especially about providing social justice, SMEs solves the problem of employment. All things considered it can be concluded that, location of SMEs stand in the forefront. When we analyze the problems of SMEs; We can see that, the biggest problem they have is financial problem. Because SMEs compose 96% of all enterprises in the Turkey and they can only benefit from %4 of loans of banks.This problem shows us that; to solve the financial problem of SMEs alternative financial methods recently stand in the farefront.One of the method which is SME Stock Exhanges,acquire a different character. The most important example of SME Stock Exchanges which is succesful, is NASDAQ.Nonetheless,AIM which is in the chief market, is a succesful example of SME Stock Exchanges. When we anlyze the position in the Turkey,other than stanbul Stock Exchange,there are 2 markets which is in the stanbul Stock Exchange.These are New Economical Market and Secondary National Market.Unfortunately; the can not gain enough market volume. Also Works to form a market like NASDAQ are continued which is defined Developing Enterprises Market.In the near future according to me,in pressent days to wait for a big achievement of Developing Enterprises Market will not be true