Hacı bektâş-ı velî'nin vilâyetnâmesi'ndeki İslâm öncesi ve İslâmî motiflerin değerlendirmesi
Evaluation of the previous history of islam and Islamic motifs at the Vilayetname-i Hajji Bektash Wali
- Tez No: 207685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAZLUM UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hacı Bektas-ı Velî'nin Vilâyetnâmesi'ndeki slâm Öncesi ve slâmî Motifleri isleyentez, giris ve üç ana bölümden olusmaktadır. Giris kısmında Aleviligin olusum süreci elealınmıstır. Birinci bölümde Hacı Bektas Velî'nin hayatı, kisiligi ve eserleri ele alınarak,Vilâyetnâme hakkında bilgi verilmistir. kinci kısımda Vilâyetnâme'deki slam öncesi veislami motifler tespit edilerek degerlendirilmesi yapılmıstır. Üçüncü bölümde ise,Vilâyetnâme'nin günümüz Aleviligindeki yeri ve önemi üzerinde durulmustur.Vilâyetnâme günümüzdeki bazı Alevi Bektasi topluluklarının otaya koydugu birslamlık modelini uygun temeller içermekte ve Alevi Bektasi inanç ve ibadetlerinde görülenbagdastırmacı yapıyı yansıtmaktadır. Bununla birlikte Vilâyetnâme'de geçen slamikabullerin onun özünü olusturdugu görülmekte, islam öncesi motiflerin ise bu öz üzerindenbirer sembol olarak kabul edilmesi gerektigi anlasılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Previous History of Islam and Islamic Motifs at the VilayetnameiHajji Bektash WaliThis project is concerned about pre-islamic and post-islamic motifs in HajjiBektash Wali?s Vilayetname and is composed of an introduction part, the occurence ofAlevism is explained in detail. Then in the first section, Hajji Bektash Wali?s life,characteristics and works are clarified and Vilayetname is demonstrated. In the secondpart; the motifs, pre-islamic and post-islamic motifs, are determined and examined deeply.In the third part, the importance the andırole of Vilayetname over recent Aleviunderstanding is discussed.Vilayetname is a kind of foundation for Islamic model of some recent Alevi-Bektashi communities and reflects and the sencretic structure of Alevi-Bektashi beliefs andworships. In addition to this, the things that Islam attributed have created the structure ofAlevi-Bektashi belief and it is understood that pre-islamic motifs relied on this structure.