Kur'an-ı Kerim'de peygamberlerce tebliğ edilen temel dini esaslar
The main religious basics that conveyed by prophets in The Qoran
  1. Tez No: 207687
  2. Yazar: KAMİL RUHİ ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞEVKİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
?Kur'an-ı Kerim'de Peygamberlerce Teblig Edilen Temel Dini Esaslar? adınıtasıyan bu yüksek lisans tezinde, genelde tüm ilahi dinlerin, özelde slam dinininKur'an-ı Kerim'deki temel dini esasları arastırılmıs ve sunulmustur.Çalısma, giris, üç ana bölüm ve sonuçtan olusmaktadır. Giriste Kur'an-ı Kerim'egöre din kavramı sunulmustur.Birinci bölümde Kur'an-ı Kerim'e göre dinin temel inanç esasları sunulmustur.kinci bölümde Kur'an-ı Kerim'e göre dinin temel ibadet esasları sunulmustur.Üçüncü bölümde Kur'an-ı Kerim'e göre dinin temel davranıs (ahlak) esaslarısunulmustur.Sonuç kısmında ise, arastırmada ulasılan neticelere ve tezin geneldegerlendirilmesine yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis which is called ?The Main Religious Basics that Conveyedby Prophets in The Qoran" was studied and presented the main religious basics in TheQoran, in general, in all the divine religions, and particularly in Islam.The study includes the introduction, three main chapters, and the conclusion. Inthe Introduction, according to the Qoran the concept of religion is presented.In the chapter I, according to the Qoran the basic beliefs of the religion arepresented.In the chapter II, according to the Qoran the basic worships of the religion arepresented.In the chapter III, according to the Qoran the basic behaviors (transactions) ofthe religion are presented.The conclusions we reached in this thesis, and the general interpretation of thethesis are presented in Conclusion part.