Hz. peygamber'in zorlukları aşma yöntemi
The methods of the prophet deal with difficulties he encountered
  1. Tez No: 207686
  2. Yazar: SOUMEGIE COUSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN AŞIKKUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, Hz. Peygamber'in peygamberlik görevi ile birlikte bir insan olarakkarşılaştığı zorluklar ve bu zorluklar karşısındaki tutumu ayrıca bunları aşmada nasılyöntemler uyguladığı ele alınmıştır. Yalnızca Hz. Peygamber'in değil ashabın karşılaştığıgüçlüklere de yer verilmiş, bu durum karşısında Resulullah'ın ashabına nasıl örnek olduğu elealınmıştır.Kur'an'ın gösterdiği ahlâk esaslarını en güzel şekilde yaşayan, ciddiyet ve kararlılığıile örnek olan Resulullah, engin şefkatiyle bu dünyada mesut bir hayat yaşayabilmenin, dünyahayatında ebedî bir hayat kazanabilmenin yollarını göstermiştir. Kıyamete kadar geçerli olanKur'ân, onun birinci dereceden açıklaması ve uygulaması olan sünnet, her türlü şartlaraltındaki insanların meselelerine çözüm getirmeyi amaçlamıştır. Vahyin evrenselliğimünasebetiyle Hz. Peygamber'in tebliğ ettiği din, insanlığın her türlü problemlerini çözecekesaslar ve yöntemler içermektedir.Resulullah'ın hayatı, canlı Kur'an niteliği ile insan hayatına tam bir uygulama örneğisunmakta, herkes onda örnek alabilecek bir yön bulabilmektedir. Hz. Peygamber'inyaşantısının her kesiti derli toplu bir şekilde ele alındığında, müslümanların sorunlarınınçözümünde geniş ufuklar açacak keyfiyete sahip bilgi ve uygulamalarla doludur.Her sorun karşısında izlediği yöntemlerle başarıya ulaşan Resulullah'ı doğru tanımak,sosyal hayattaki zorlukların üstesinden gelme noktasında müslümanlara rehber olacaktır. Busebeple bu çalışmada, inananlar için eşsiz örnek olan Hz. Peygamber'in zorluklar karşısındatakındığı tavrı araştırılarak, hayatından alınan örneklerin günümüzde nasıl uygulanabileceğiaktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work contains the Prophet?s methods to deal with difficulties which heencountered both as a human being and a Prophet, and his attitudes towards this difficulties. Itcovers not only the Prophet?s but also the community members? difficulties who liver withhim and reflects how he represented as a model them thoughout his life.Living in the light of the Quran which is the real source of basic morals, hedemonstrated clues for how someone ca live happily without sorrowing and how someonecan win an eternal life. The Quran -a holy book of Muslims and unique, original holy bookwithout distortion for centuries- and Sunna ?its explonation and performance- aim for solvingproblems of people in every circumstances. Because of universal validity of verse of theQuran, the religion which the Prophet announced centuries ago has many powerful methodsand foundations to solve every problems of humanity.The Prophet?s life is something like ?an alive Quran? and provides individuals aperfect demonstration. Looking at the whole life of Prophet, it?s very easy to find manysolutions which are the matchless products of surprising intelligence and performances of allinnumerable problems of Muslims.This thesis would be a guide with great value for Muslims to deal with arduoussituations in everyday social life. All struggles for reflecting the Prophet?s attitudes towardsproblems he encountered by examplfying how we could use him as a sole model