Kur'an-ı Kerim'de insanlar arası iletişim
The Communication of between human beings in the Quran
  1. Tez No: 89584
  2. Yazar: HALİL BOZYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET İletişim,“bilgi ve düşüncelerin yazılı yada sözlü olarak aktarılması”eylemini ifade etmektedir. İletişim, çağımızın en popüler temalarından biridir. Bunun nedenini anlamak güç değildir. Çünkü hayatımızın her alanında, her anında ve her et kinliğinde iletişimle ilgili bir şeyler mutlaka vardır. Allah evreni ve içindekileri insanın emrine ve kullanımına tahsis etmiştir. İnsana tahsis edilen doğal hayat çevresi bir iletişim ağı olup, insanlar bu tabii iletişim ağının içinde doğar, yaşar ve ölür. İletişim toplumda, kamuoyu oluşturması açısından, eğitim-öğretim ve kültürel açıdan haber verme ve bilgilendirme açısından ve kitleleri eğlendirmek açısından ayrı bir öneme sahiptir. Kur'an'a göre insanların birbiriyle iletişim düzeni içinde hayat sürme leri ilahî hikmetin gereğidir. Dini tebliğ ve davet İslamî iletişimin özel alanını oluşturmuş, umumî teârüf prensibi ile de ilgi alanını bütün beşeriyete şâmil kılmış ve tüm insan topluluklarının istifade edeceği hukukî, ahlakî, ekonomik ve siyasal ilkeler getirmiştir. İletişim metodolojisi konusunda en güzel örnekleri, peygamberler ve onların kavimleri ile olan iletişimlerinde ve uyguladıkları metotlarda görmekte yiz. Kur'anî iletişim, genel özellikleri itibariyle itikadî ve ahlakî prensipler ortaya koyması, sorumluluk bilinci yerleştirmesi, kapsamlı, belli amaca yönelik, doğruluk ilkesine bağlı, gelişmeci, aksiyoner, ölçülü, dengeli, ahlakî olması, her kese düşünebilme hakkı tanıması, delillendirmeye önem vermesi yönüyle farklı lık arzeder. Kur'anî iletişim; bilgilendirme, diyalog ve haberleşmeyi temin etme, yeryüzünde güvenlik ve özgürlüğü sağlama, inanç kardeşliği ve toplumsal da yanışmayı sürekli kılma, Kur'an ahlak ve kültürünü yayma, hakka ve hayra yönelik kamuoyu oluşturma gibi gayeleri taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ? Communication means the expression of thought and knowledge. Communication is one of the mast popular themes of our century. It is not very hard to understand why it is so, since“communication”emerges in every aspect of life. God gave the universe and the other creatures in the service of mankind. Natural environment, in the service of mankind, is a net of communication and people are born, live and die in this natural communication net in a sense.