Kültürlerarası mizah anlayışının reklama etkisi
Humour conception of intercultural and influences on advertisement
- Tez No: 207688
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURHAN BABÜR TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Toplumların kültürel yapılarının özellikleri onların mizah yapılarını da sekillendirir. Bütüntoplumların kültürel yapıları farklıdır, bu bakımdan mizah her toplumda farklı sekillerdealgılanır. Bu yüzden herhangi bir toplumun mizah yapısını anlayabilmek için öncelikleonların kültürel yapılarını incelemek gerekir. Reklam uygulamacıları mizahı sıklıklareklamlarında kullanmaktadırlar, bu yüzden, özellikle reklam uygulamacıları açısındantoplumların kültürel yapılarının özellikleri önem kazanmaktadır. Bundan dolayı reklamuygulamacıları kültürel yapıları iyi tanımalıdırlar. Dünyadaki farklı ülkelerin reklamlarınabaktıgımızda kullanılan mizahın her bir ülkede farklı sekillendigini görürüz. Bu elbette kiülkelerin birbirinden farklı kültürel yapılarından kaynaklanmaktadır. Bu çalısmanın amacıkültürün bir yansıması olan reklamlarda kullanılan mizah ögesini incelemektir. Bu bakımdanbunu gerçeklestirebilmek için iki Avrupa Birligi ülkesi olan ngiltere ve Fransa, reklamcılıktaen önde giden ülkelerden biri olan ABD ve Türkiye'de yayınlanan mizah reklamlarıincelenmistir. Bu seçilen reklamlarda, yayınlandıkları ülkelerin kültürel özelliklerinitasıdıkları dolayısıyla mizah yapılarındaki farklılıklar saptanmıstır. Sonuç olarak denilebilir kikültür, her alanda oldugu gibi reklamlarıda kendi yapısına uygun olarak sekillendirmistir.
Özet (Çeviri)
The cultural texture of the societyies would shape theirs humour conception too. Every singlesociety has a different cultural texture, in this regard humour would perception to differentialin every society. Therefore to understand any society?s humour texture we should analysetheir cultural texture. The advertisers use to humour on advertising quite often. For this reasoncultural texture of societyies become important specially for advertisers, because of this, theadvertisers should know cultural texture well. If we have a look different countryies?sadvertisement in world we will notice that the using humour does shape different. This isdefinetelly grow out of different cultural texture between countryies. This work?s aim isanalysing to humour component which is one of reflection to culture. For this reason toperform it two country from Europe community England and France also USA who has alead about advertisement and Turkey?s humour adverts has been analysed. The choosingadverts has showed that they carrying different cultural charasteristic where they publicationand some different humour texture has been determined. As a result we can say that theculture shape advertisement its texture like others domains in our life.