konişmentonun ispat fonksiyonu
Proof of functiones of the bill of loading
  1. Tez No: 207698
  2. Yazar: FATMA AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KEMAL OMAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Konismento, denizde tasıma sözlesmesini ispat etmekle birlikte tasıyanın esyayı teslim aldıgını yada gemiye yükledigini gösteren ve tasıyanın kendisinin ibrazı karsılıgında esyayı teslimle borçlandıran bir belgedir. Konismento hukuki fonksiyonları nedeni ile deniz ticareti alanında son derece önemli, kıymetli evrak niteligine haiz bir belgedir. Konismentonun esyayı temsil fonksiyonu yanında en önemli fonksiyonu ispat fonksiyonudur. Konismento navlun sözlesmesinin mevcudiyetini, sartlarını ve yükün tasıyan tarafından konismentoda yazılı oldugu sekilde tasınmak üzere teslim alındıgını ispatlar. Yükün miktarı, markası, haricen belli olan hal ve niteligi, cinsi, degeri konismentoya yazıldıgında aksi ispatlanabilir bir karine olusturur. Konismentoya, yükletenin malların ölçü, sayı veya tartısı, marklarıyla haricen belli olan hal ve mahiyetleri ile ilgili beyanları hakkında itirazı kayıt konulması halinde konismento dogrulugu hakkında karine teskil etmez.
Özet (Çeviri)
Bill of lading means a document which evidences a ?contract of carriage by sea? and the taking-over or trading of the goods by the carrier and by which the carrier undertakes to deliver the goods against surrender of the document. Due to its legal nature, bill of lading is a document which has an important role in sea-trade and is considered as a negotiable instrument. Bill of lading represents the goods to be carried and serves as a document of proof. Bill of lading proves the existence of ?contract of carriage by sea?, conditions thereof, and the carrier?s receipt of the good, to be carried out, as stipulated in the bill of lading. When the amount, trade mark, out-seen conditions, type and value of the good are stated in the bill of lading, it creates a prima face evidence thereon. If any objection, about the measurement, amount, weight, trade-mark and out-seen conditions of the good, is stated in the bill of lading, then, the bill of lading does not create estopel on the validity of the content thereon.