Bankalarda kredi kartı işlemleri ve muhasebesi
Credit card transactions and accounting in banks
- Tez No: 207697
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL İBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Dünya'da ödeme sistemleri içerisinde, nakit ödeme araçlarından nakit olmayan ödeme araçlarına dogru bir egilim oldugu görülmektedir. Süphesiz, bu durumun en önemli sebepleri, hızla gelisen teknoloji, tüm dünyada serbest piyasa ekonomisinin yaygınlık kazanması ve en önemlisi artan tüketici ihtiyaçlarını karsılamak amacıyla teknolojiyle uyumlu ve pratik ödeme araçlarının gerekliliginin ortaya çıkmasıdır.Dünya'da ülkelerarası dolasım ve buna baglı olarak tüketimin hızla artması ile para ve mevcut diger ödeme sistemlerinin ihtiyaçlara karsılık verememesi sonucu baska araçlara gereksinim duyulmustur. Ayrıca devletlerin ortak bir para biriminin olmaması, para degerlerinin farklılık göstermesi ve bunun yanı sıra nakit tasıma riskine karsı dünyanın her yerinde mal ve hizmet alımında kullanılabilecek, nakit gereksinimini karsılayabilecek bir ödeme aracına ihtiyaç duyulmustur. Bu gereksinim sonucu 19. yy. da ortaya çıkan kredi kartı, teknolojik yeniliklerle birlikte giderek yaygınlasmıs ve günümüzde kullanılan en önemli ödeme araçlarından biri haline gelmistir. Bu çalısma ile kredi kartının ortaya çıkısı, bankalarda kredi kartı sisteminin isleyisi, kredi kartının olumlu ve olumsuz etkileriyle birlikte çalısmanın ana amacını olusturan, bankalarda kredi kartı islemlerinin muhasebestirilmesi anlatılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Through changing payment systems structure, there is a tending towards noncash payment insturments from cash payments. Certainly, developments in technology, the effects of free markets economy as it became wide spread, and mostly the need to have more technological and practical payment insturments which will serve more for customers can be counted as the most important reasons of this change. In the world, due to increasing volume of international roaming, consumption has increased and consumption behaviours have changed. But cash payment system was not good enough to satisfy customers with changing consumption behaviours. And also when people travel to other countries, they faced another problem-currency units- as it differs in every country. They faced the risk of carrying cash money them. Excange rates affected their transactions. So, the need of a payment system which customers shall use in all ver the world in buying goods and services has been discovered. As a result of this discovery, the use of credit cards started by 19th century and has become more and more common with technological developments. Today credit cards are most common and most important insturments in the world. This study deals with the process of taking credit card transactions into accounts at banks, but also it includes how credit card system at banks and the positive and negative effects of usage of credit cards.