The changes in the implementation of internal audit after the sarbanes oxley act
Sarbanes oxley kanunu'ndan sonra iç denetim uygulamalarındaki değişiklikler
  1. Tez No: 207746
  2. Yazar: BAŞAK SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
1930'lardan beri yapılan en etkili kanunlardan biri olan Sarbanes Oxley Kanunu, birçok sirket skandalının etkisi sonucu yasalasmıstır.Bu kanuna göre, her yllık rapor; sirket yönetimlerince sirketlerin iç kontrol yapılarının degerlendirmesini içeren bir iç kontrol raporunu ihtiva etmelidir.Sirket yöneticilerinin degerlendirmeleri yanında, bagımsız dıs denetçilerin de yönetimin degerlendirmesi hakkında bir fikir beyan edip iç kontrol yapısını degerlendirmesi gerekmekte ve bu degerlendirme raporunun da iç kontrol raporuna eklenmesi gerekmektedir. Böyle bir kanunun yükledigi ek maliyetlere karsı kayıtsız kalınamaz ancak, böyle bir kanunun gereklikiklerini yerine getirirken, iç kontrol yapısındaki aksaklıkların da düzeltildigi düsünülecek olursa, sirketin gelecekteki finansal durumunun olumlu yönde etkilenecegi de süphesiz inkar edilemez bir gerçektir. Bu kanuna uyum sürecinde iç denetçilerin tavsiye edilen rolü, iç kontrol test sürecinde yönetime danısmanlık yapmaktır.ç denetçi, bu süreç içersinde belirlenen sınırları asıp, son karar alan merci durumuna gelir ise, iç denetçi bagımsızlıgı zedelenir.Tezimde;bagımsız denetçilerden SOX sertifikası almakla yükümlü firmaların iç denetçi aktivitelerindeki ve iç kontrol testlerindeki degisiklikleri incelenmektedir.Sirket yönetimlerince yerine getirilmesi gereken iç kontrol testlerindeki yöntemleri inceledigim bu çalısmamın,Sarbanes Oxley Kanunu'nun iç kontrol hakkındaki gerekliliklerini yerine getirme çabasındaki firmalara yol gösterici olabilecegi kanısındayım.
Özet (Çeviri)
Impacts of many corporate scandals led the most impressive securities law enactment in United States since 1930s called the Sarbanes-Oxley Act. According to the Act , each annual report must contain a report on internal controls, to include a statement of management responsibility for, and an assessment of the effectiveness of these controls. Besides the CEO?s certification, the act also mandates an external auditor?s certification assessing the management?s assessment on internal controls. The annual reports should also include the attestation report of the external auditors. The additional costs to be incurred because of an Act like SOX can not be ignored, but when the future benefits are taken into consideration, the positive impacts on the firms? operations and financials after implementing a SOX project to remedy the deficiencies encountered in the internal control structure of the firm can not be disregarded. In the compliance period internal auditors? recommended role should be only consultancy in the internal control tests. If the internal auditor is working closely with management in documenting internal controls and slides into more of a decision making role then objectivity of the internal auditor will be impaired. In my thesis, I analyze the changes on ?internal auditor activities? and the changes on the ?internal control tests? obliged to be performed by the managements of the firms that have to obtain the Sarbanes Oxley certificate from the external auditors. This study can be a road map for the firms that have to comply with the Sarbanes Oxley Act?s internal control requirements.