İş yerindeki yıldırma eylemlerinin (mobbıng) işten ayrılmalara etkisi üzerine bir araştırma
A research on effects of mobbing to resignation in the work place
  1. Tez No: 207745
  2. Yazar: BAHAR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİNALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu arastırmanın amacı, Türkiye'deki is yasamında görülen yıldırma (mobbing) eylemlerinin isten ayrılmalara etkisinin bulunup bulunmadıgını saptamaktır. Bu kapsamda, mevcut is yasamı içerisinde magdurların profilleri, yıldırma eylemlerinin sıklıgı ve de etkilerinin neler oldugu saptanmaya çalısılmıstır. Çalısmanın birinci bölümünde yıldırma kavramı tanıtılmıstır. Bunun yanında yıldırmanın asamaları, diger kavramlarla iliskileri, etkileri ve de sonuçları ile ilgili bilgiler verilmistir. $kinci bölümde, bu alanda gelinen noktayı göstermesi açısından önemli bulunan, bu çalısmanın kapsamı ile örtüsen ya da bu çalısmayı destekleyen nitelikte, Türkiye'de ve dünyada yapılmıs bazı çalısmalara yer verilmistir. Üçüncü bölüm ise uygulamayı kapsamaktadır. Anket yolu ile toplanan veriler SPSS 13.0 yazılımı ile analiz edilmistir. Faktör analizi, ki-kare ve t-testleri ile bulgular ortaya konulmus ve degerlendirmeleri yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this survey is to understand if mobbing in Turkey ends up with resignation. In this survey, victim?s profiles, frequency of mobbing activities and effects of mobbing is researched in today?s business life. In the first chapter, definition of mobbing is given. Beside that, phases of mobbing, relations with the similar terms, effects and consequences of mobbing is explained. In the second chapter, some academic researches, from Turkey and the world, which show current level in this area, coincide and maintain this research are summarized. Third chapter is about the application. Data, which were collected by survey, were analysed in SPSS 13.0. Results were exposed by factor analysis, chi-square and t-tests. And also results were discussed in this chapter.