Tedarikçi değerlendirme sistemleri ve ıso 9001:2000 belgeli aydınlatma malzemeleri imalatçılarında bir uygulama
Supplier evaluation systems and an application in iso 9001:2000 certified manufacturers of illumination materials
  1. Tez No: 207747
  2. Yazar: ULAŞ NİKBAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞADİ CAN SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkiye'de satın alma ve ilgili konuları üzerine mevcut çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu çalışma, tedarikçi performansını yönetmek için etkili bir araç olan tedarikçi değerlendirme sistemlerine odaklanmaktadır. Artan pazar rekabeti ve gelişen müşteri bilinci firmaları daha hızlı ve daha iyi ürün ve hizmetler sunmaya zorlamaktadır. Bu yüzden, şirketler tedarikçilerinin işbirliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Kalite yönetim sistemleri alanındaki gelişmeler, tedarikçi performansına olan ilgiyi artırmıştır. Tezin uygulama bölümünde, ISO 9001:2000 belgeli aydınlatma malzemeleri imalatçılarında tedarikçi değerlendirme sistemleri araştırılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre sektördeki mevcut durum, tedarikçilerden beklentilere ulaşmak için yetersizdir
Özet (Çeviri)
Existing studies on purchasing and related subjects in Turkey are limited. This study focuses on supplier evaluation sytems which is an effective tool to manage the supplier performance. The increasing market competition and the developing consumer consciousness have pushed the firms to present faster and better goods and services to their customers. Thus, companies need the collaboration of their suppliers more than ever. The improvements in the field of quality management sytems have increased the interest in supplier performance. In the application part of the thesis, supplier evaluation systems are investigated in the ISO 9001:2000 certified manufacturers of illumination materials. According to results of the research, the existing situation in the sector is insufficient to achieve the expactations from the suppliers.