Teknoliflerin lif sanatındaki yeri
Technofibers of fiber arts
  1. Tez No: 207748
  2. Yazar: EVRİM ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. KEMAL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalısmada , teknik tekstil teknoloji ve üretim tekniklerinin ne asamada oldugu , bu malzemelerin gelecekteki islevleri , kullanım alanları belirtilmis , teknik tekstillerle ve uygulama methotlarıyla ,degisik özelliklere sahip malzemeleri kullanarak , yaptıkları islere yansıtan lif sanatçılarından bahsedilmistir . Teknik tekstiller terimi yıllar geçtikçe , teknolojinin de gelisimiyle , teknik tekstil üretiminde ve uygulama alanlarında büyük çapta artma olmustur ; çok farklı özelliklere sahip sentetik lifler üretilmeye baslanmıstır .Bu tür teknolojik yenilik ve imkanlar da yüksek performans ve fonksiyonellikteki bu malzemelere olan talebi ve gereksinimi yükseltmistir . Teknik tekstillerin kullanım alanlarının artmaya baslaması ( maliyetin düsürülüp üretimin artması sonucu) ile kaçınılmaz olarak gündelik kullanım alanına sızmaya baslamıstır . Bu artısın sonucu olarak kullanım özellikleriyle belirgin hale gelen teknik tekstillerin lif sanatı örnekleri içerisinde de yer aldıgını görülmektedir . Günümüzdeki teknik tekstil ürünleri çok yönlü bir sekilde irdelenerek , gelecekteki uygulamaların ne yönde olacagı vurgulanmıstır . Ayrıca bu tür malzemelerin tekstil ve lif sanatını birbirine yaklastırdıgını , moda ve giyim sektöründe büyük degisimler yasanacagını , ileri teknoloji tekstil ürün ve malzemelerin disiplinler arası çalısmalarla üretildigi sonucuna varılmıstır . Anahtar kelimeler : Tekstil, teknik tekstil , Lif Sanatı , moda , sanat.
Özet (Çeviri)
In this study , it is aimed to constitude a good source for designers and designer applicants deposit of knowledge and their visionary about the current technical technologies and production methods , the functions of these materials , their application areas and their reflections to the fiber art . Technical Tekstiles terms as the years passed , with the technological developments , technical textiles manufacture and their application areas have increased considerably ; so new syntetic fibers have been produced with different qualities.Such teknological innovations and possibilities have increased the demans and the requirements to these materials . In front of my study , technical textiles arearranged in order to their application areas ; and they are demonstrated as : sport garments , professional safety and protection clothes , application for home and interriors , the ones produced for medical purpose , cosmetic and hygienic textile products , industrial materials , transport and packing textiles. Key words : Textile , techno textile , Fiber Art , fashion , art .