Türk ve Avrupa Birliği hukukunda patent hakkının tükenmesi
Exhaustion of patent rights according to Turkish and Eu law
- Tez No: 207754
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. Y. CAN GÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Fikri ve sınai haklar, son yıllarda çok önemli bir konuma gelmiştir. 19.yüzyılın sonlarında, fikri haklara ilişkin düzenlemeler ile patent, marka ve telif hakkı sahiplerine çok geniş (münhasır) yetkiler verilmiştir. Fikri hak sahipleri bu geniş haklarına dayanarak, ürünlerinin satışını, tekrar satışını ve dağıtımını kontrolleri altına almaya çalışmışlar ve üçüncü kişilerin bu ürünleri üretmesini, satmasını ve ithal etmesini engellemeye çalışmışlardır. Fakat bu münhasır haklar uluslararası serbest ticaretin ve malların serbest dolaşımına engel olmuştur. Fikri haklar ile serbest ticaret arasındaki bir denge kurmak gerekmiştir. Tükenme ilkesinin amacı, fikri hakların korunması ile serbest ticaretin korunması arasındaki dengeyi sağlamaktır. Bu ilkeye göre, fikri hak koruması altında olan ürün ilk olarak hak sahibi tarafından veya onun izni ile piyasaya sunulmaktadır. Hak sahibinin hakkının tükenmesi nedeni ile bundan sonra diğer alıcılar tarafından bu ürünler herhangi bir engelle karşılaşmadan ticari faaliyetlere konu olmaktadır. Bu tez çalışmasında patent hakkından doğan münhasır haklar ve tükenme ilkesi Türk ve Avrupa Birliği hukuku açısından karşılaştırmalı olarak açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Intellectual property rights have reached an essential position within last years. Since the end of the 19th century, Intellectual Property legislation granted broad rights (exclusive rights) to the owners of patents, trade marks and copyrights. Relying on their exclusive rights, owners (inventor) tried to control the sale, resale and distribution of their products and they prevented others from making, selling or importing the goods. Therefore, these broad rights have been forming barriers to international free trade and free movement of goods. It is need to the balance between free trade and intellectual property right The purpose of the principle of exhaustion is to find a balance between the protection of free trade and the protection of intellectual property. According to this principle, a product which is protected by patent, trademark or copyright, is marketed firstly by the owner of the right or by third persons upon the owner?s consent within the domestic market. Since the right of the owner has been exhausted, goods can be circulated by the other purchasers without being prevented by the owner. In this thesis the exclusive rights arising from patent and the principle of exhaustion shall be explained from Turkish and EU Legislations? comparative point of view.