II. Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e hatıralarda Ermeni sorunu
From the second constitutional monarchy to republic the Armenian questions with memories
  1. Tez No: 207757
  2. Yazar: GÜLTEKİN GENÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OKTAY GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalısma II. Mesrutiyet Dönemi'nde yasanan Türk Ermeni iliskilerine dönemin aydınlarının ne yönden yaklastıklarını, bu kisilerin yazdıkları hatıralarından (anı) hareketle ortaya koymak amacındadır. Hatıralar ve hayat hikâyeleri (otobiyografiler) tarihçiler açısından önemli bilgiler içermektedirler. Bu tür eserler kisisel olduklarından ötürü özneldir ve objektif tarihçilik açısından bazı tehlikeleri tasımaktadırlar. Ancak her seye ragmen hatıralar; geçmisin karanlık noktalarını aydınlatma ve bilinmeyen ayrıntıları meydana çıkarma konusunda modern tarih yazıcılıgı açısından önemli kaynaklar olarak görülmektedir. Osmanlı mparatorlugu açısından milliyetçilik ideolojisinin en yıkıcı düzeyde yasandıgı dönem II. Mesrutiyet dönemidir. II. Mesrutiyet, yine milliyetçiligin etkileriyle ortaya çıkan Ermeni Sorunu'nun da derinlestigi bir dönem olmustur. Birinci Dünya Savası'nda Osmanlı Hükümeti'nce kararlastırılan Ermeni tehciri yasandıgı andan itibaren dillendirilmeye baslanmıs ve Birinci Dünya Savası boyunca ve savas sonrası en fazla konusulan konulardan biri olmustur. Tehcir ve uygulanması esnasında yasanan olaylar savasın bitmesiyle birlikte özellikle ttihatçılar aleyhine kullanılan temel propaganda malzemelerinden biri olmustur. Dönemin anı yazarlarından, ttihatçı ve ttihatçılara yakınlıgıyla bilinen kimileri Ermeni tehciri konusunda sorumluluklarının bulunmadıgını ve Ermenilerin savas döneminde isyan ve ihanet etmelerinden dolayı, tehcir edildiklerini anlatmaya çalısırken; özellikle ttihat ve Terakki'ye muhalif olan kisiler, anılarında Ermeni tehcirini ttihatçılara karsı en önemli kozlardan biri olarak kullanmaktaydılar. Döneme ait anılarını kaleme alan neredeyse tüm yazarlar, I.Dünya Savası içinde yasanmıs olan Ermeni tehcirine az ya da çok deginmisleridir; bu da tehcirin ne denli önemli bir mesele olarak görüldügünün bir göstergesi olmustur.
Özet (Çeviri)
This study aims to display the Turkish ? Armenian relationships in the Second Constitutional Monarchy by the views and memories of the intellectualls of that period. The memories and the autobiographies have valuable information for the historians. Since this kind of information is personal they are subjective and have some risks for the objective historiography, but inspite of everything, memories are seen as important resources which help to enlighten the dark sides of the past and to show up the unknown parts of the modern history writing. On behalf of Otoman empire the most destructive period about the nationalism ideology was occuured in the Second Constitutional Monarchy. The Second Constitutional Monarchy was also a period when the problems about Armenians increased because of the nationalism affect. In the I. World War the Armenian Deportation decided by the Ottoman Empire was started to be discussed and during the war and also after the war it became one of most important topic that was discussed. The events that happened during the Deportation and in its application became one of the basic propaganda material used against the Unionists especially by the end of 1. World War. While some of the memory writers of the period whom were known as their close relationships to the Union and Progress Society wrote that they had no responsibility about the Armenian deportation and they had been deported since they betrayed and insurrected during the war period ;especially the other writers who were against the Union and Progress Society used the Armenian deportation as an important trump in their memories. Almost all the writers who wrote the memories in that period mentioned about the Armenian Deportation that took place during the first world war more or less; this shows how important the deportation is.