Yabancılaşmanın insan kaynakları açısından incelenmesi
A study of alienation in view of human resources management
  1. Tez No: 207756
  2. Yazar: NERGİS MELİS DURCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVDA DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Philosophy, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çagımızda kapitalist sistemin baskın gücü, tüketiciler, çalısanlar gibi sosyo-ekonomik kesimler üzerinde gittikçe sarmallasan çesitli sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Endüstri Devrimi ile birlikte is süreçlerinde daha belirginlesen ve hem çalısan hem de isletme üzerinde maddi ve insani kayıplara yol açan yabancılasma olgusu; kapitalist sistemin yasamsal sorun alanlarından birini olusturmaktadır. Yabancılasma, günümüzde endüstrinin yanı sıra hizmetler sektöründe de sıkça tartısılmaktadır. Tarihsel açıdan Hegel, Marx gibi düsünürlerle baslayarak açıklanan yabancılasma kavramı, agırlıklı olarak kapitalizme elestiri baglamında konu edilirken; çagımızda özellikle Batılı kapitalist ülkelerin isletme bilimi uzmanlarınca, daha çok çözüme yönelik yaklasımlarla ele alınmaktadır. Yabancılasma, günümüzde isletme bilimi içinde özellikle sosyoloji, psikoloji gibi bilim dalları ile kesisim alanında çalısma ekonomisi ve endüstri iliskileri boyutunda dikkate alınmaktadır. Personel Yönetimi'nden nsan Kaynakları Yönetimi anlayısına geçis, yabancılasma olgusu baglamında, mekanik iliskilerden çok insan iliskilerine dayalı endüstri sistemleri arayısını gündeme getirmistir. Bu açıdan, is süreçlerinde yabancılasmanın ortaya çıkmasının önlenmesine ve/veya giderilmesine özel bir önem verildigi gözlemlenmektedir. Küresellesme sürecinde dogan rekabet anlayısı; verimlilik, esneklik, hız gibi boyutlarda yarısmacı bir isletme sistemi ve yapısının kurulmasını gerektirmektedir. Bu gereklilik, rekabetin dogası geregi, yabancılasmaya zemin olusturmaktadır. Küresellesme baglamında örgütlerde yabancılasma sorununun giderek daha çok olası hale gelmesi, nsan Kaynakları Yönetimi'nin etkinligini giderek daha zorunlu kılmaktadır. Bu noktada nsan Kaynakları Yönetimi'nin; yabancılasmayı dogru degerlendirme ve dogru teshis etmesi, örgütsel çatısmayı kontrol etmesi ve stres, moral, mesleki egitim ve çalısma yasamı kalitesi gibi boyutlarda etkin çalısma kosullarını olusturması önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our age, the hegemony of capitalist system causes some problems on some socioeconomic classes like consumers or employees. Alienation that appeared in work processes with Industrial Revolution and that causes some physical and humane damages in an organization is one of the capitalist system?s problems. Alienation is not discussed in only industrial sector, but also in service sector in our age. Alienation conception is explained by Hegel, Marx etc. in respect of criticism on capitalism; but in our age, alienation is evaluated with some approaches that are developed as a solution by some specialists on business administration in Western capitalist economies. Alienation is concerned in aspect of intersection among business, sociology and psychology. In respect of alienation, the industrial systems that are based on human relations rather than mechanic relations are more important by transition from Personnel Management to Human Resources Management. In this view, the studies and practices that are related to prevention and removing alienation are experienced in organizations. It?s necessary to set a competent organization system on productivity, flexibility and velocity in globalization age. This necessity causes alienation by the nature of competition. Human Resources Management has to be effective with respect of this relation between competition and alienation. So they?re important for Human Resources Management to determine alienation, to control organizational conflict and to set work conditions about stress, motivation, professional training and quality of working life.