Kıyasın değeri üzerine tartışmalar
Arguments over value of comparison
- Tez No: 207759
- Danışmanlar: PROF. İBRAHİM EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Uzun zamandan beri, mantıkla ilgili birçok tartısma yapıla gelmistir. Bunlar içerisinde üzerinde en çok durulan husus, kıyas ve degeri konusu olmustur. Üç türlü akıl yürütme vardır: Dedüksiyon, endüksiyon ve analoji. Klasik mantıkta akıl yürütme tarzı olarak dedüksiyon esas alınır. Dedüksiyonun en önemli kısmını kıyas olusturur. Diger akıl yürütme sekillerinden tümevarım ve analojiye klasik mantıkta fazla önem verilmemistir. Kıyas, Aristo'dan baslayarak Yeniçaga kadar degerli görülmüs ve her alanda kullanılmıstır. Yeniçagda bilimler için yeterli olmadıgı itirazına ugramıstır. Bu itirazda bulunanların baslıcaları Bacon, Descartes ve Mill'dir. Bunların kıyasa ortak itirazı: Sonucun büyük önermede saklı oldugundan kıyasın bir Petitio principii oldugudur. Bazı itirazlarında haklı olsalar da kıyasın, kesf, ihticâc ve îzah gibi üç önemli görevi vardır. Yapılan itirazlar ilk ikisini ekarte etse bile îzah görevini ortadan kaldıramaz.
Özet (Çeviri)
For a long time, there existed many arguments on the logic. The most argued aspect on such problems of the logic has been the comparison and its value. There three kinds of reasoning: Deduction, induction and analogy. The classic logic mainly uses deduction as the style of reasoning. The most important part of deduction is comparison. Induction and analogy, the other reasoning forms, are not valued in the logic much. Comparison was valued since Aristotle to the New Age and used extensively. In the New Age, it was objected that i t is not suff icient for the sciences. Bacon, Descartes and Mi l l are among those objecting i t. Their common objection to comparison: The result is hidden in the great proposi tion, so comparison is Peti t io principi i . Even i f they are right in some of their objections, i t is known that comparison has three important functional i ty: investigation, proving and explanation. Even i f the objections disqual i f ies the first two of them, i t can not remove the duty of explanat ion.