Ekolojik örgüt modeli önerisi
A proposal for ecological organization model: Epistemological approach
  1. Tez No: 207760
  2. Yazar: ULAŞ ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NERMİN UYGUÇ, PROF.DR. YASEMİN ARBAK, PROF.DR. ÖMÜR NECZAN TİMURCANDAY ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüzde insanlık önceden örneği olmayan ve gezegendeki canlı yaşamın genelini tehdit eden ve sadece teknolojik çarelerle çözülmesi mümkün olmayan bir krizle karşı karşıyadır. Çünkü insan uygarlığı ilk dönemlerinden bu yana egemen anlatısı olan doğayla mücadele ve insan merkezlilik, krizi çözmeye yönelik yaklaşımları da etkilemektedir. Çoğunlukla insana olan faydasıyla tanımlanmış doğal unsurların korunması hedeflenerek, ekolojik bütün göz ardı edilmektedir. Mevcut ekolojik krizin en önemli aktörleri olan örgütler, aynı zamanda bu krizin çözümü sürecindeki en önemli unsurlardır. Örgütlerin derin ekolojik eğilimde ifade edilen tarzda kendilerini tanımlamaları ve gerçekleştirmeye çalışmaları gereklidir. Bunun için örgütsel yazında zaman geçtikçe daha da kapsamını geliştiren çevre olgusunun kelimenin gerçek anlamıyla ekolojik bir şekilde ele alınması ve örgütlerin böyle bir sistem içindeki bütünleşiklik yapısının ifade edilmesi gerekmektedir. Bunun için ekolojik bir örgüt modelinin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, birinci bölümde insanlık tarihi boyunca insan-doğa ilişkisine dair egemen yaklaşım, karşılaşılan ekolojik kriz ve geliştirilen yeşil yaklaşımlar ifade edilmektedir. İkinci bölümde örgüt yazının erken dönemlerinden bugüne örgüt-çevre ilişkisinin ne şekilde ele alındığı açıklanmakta, ekolojik bir çevre ilişkisi önerilmektedir. Üçüncü bölümde ekolojik örgüt modeli ve boyutları açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde ekolojik örgüt modelinin boyutları tarım ve hayvancılık sektöründe çalışan üç örgütü inceleyerek değerlendirilmiştir. Çalışma, mevcut örgüt modellerinden temel olarak farklı özelliklere sahip bir ekolojik örgüt modelinin uygulanmasının gerekliliğini vurgulamaktadır. Çalışmada tarım ve hayvancılık sektörlerinin sürdürülebilirliği tehdit edici yapılarından kaynaklanan ekolojik sorunlar içerdiği görülmüştür. Sorunun yalnızca bir örgüt geliştirme çabasıyla çözülebilmesinin mümkün olmadığı görülmektedir. Yalnızca örgütlerin değil, faaliyet gösterdikleri alanların temellerini de ekolojik bir hale getirmelerinin gerekliliği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, humanity is facing an unique ecological crisis that threatens the life on planet as a whole. This ecological crisis is in a scale that can?t be solved by just technological methods. Because since the beginning of the human civilization, humanity?s dominant narrative of struggle against nature, affects the possible solutions of the crisis. Most of the time, the natural elements that are defined as beneficial to humanity are protected and ecology? wholeness is ignored. Organizations as the most important actors of the present ecological crisis are also the most critical elements for the solution process of this crisis. Organizations have to define themselves in deep ecological style and obtain their real identities. In order to achieve this goal, the organizational environment concept, whose content has grown in passing time, has to be redefined according to the real meaning of ecology. Organizations wholeness in such a system has to be emphasized. A wholesome organization like this is not possible in a classical organizational model. An ecological organization model has to be developed. In this study, the first section dominant approach in the human history in context of human-nature relations, present ecological crisis and green approaches are examined. In the second section, organization and environment relations since the early times of organizational studies are examined and an ecological environment relation is adviced. In the third section, ecological environment model and its dimensions are explained. In the fourth section, ecological organization model is examined comparatively in three agriculture and stock raising sector organizations. Study emphasizes the necessity of the implementation of an ecological organization model that is different from current organizational models. In the study, it was seen that agriculture and stock raising organizations? sustainability theratening characteristics were because of their sectors? own characteristics. The problem can?t be solved by just an organizational development activities. Because of this, organizations? becoming ecological is not enough, their sectors characteristics also have to become ecological.