Elektronik imza -hukuki boyutu-
Electronic signature -legal aspect-
- Tez No: 207776
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRGÜL SOPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Elektronik imza; elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal baglantısı bulunan, elektronik verinin içerigini garanti eden ve kimlik dogrulama amacıyla kullanılan elektronik veridir. Elektronik mza Kanunu 15 Ocak 2004 tarihinde Resmi Gazete' de yayınlanmıs ve 15 Temmuz 2004 tarihinde yürürlüge girmistir. Böylece yürürlükteki hukukumuza bir açılım getirmistir. Ayrıca Elektronik mza Kanunu, Avrupa Birligi giris sürecinde atılması gereken bir adım olarak da önem arz etmektedir. Elektronik imzanın birçok çesidi vardır ve özelligi geregi ileride birçok çesidi daha ortaya çıkacaktır. Sayısal imza ise elektronik imza çesitleri içerisinde en güvenli ve yaygın olanıdır. Elektronik mza Kanunu ile güvenli elektronik imzalar, el yazısı ile imzalar ile aynı hukuki sonucu dogurmaktadır. Ancak elektronik imza toplumumuzun çogunlugu tarafından henüz bilinmeyen ama modern toplumlarda günlük hayatta sıkça kullanılan ve hayatı kolaylastıran bir hukuksal düzenlemedir. Elbette toplumumuz için de gerekli olan bir düzenlemedir. Ayrıca günümüzde elektronik ortamda en güvenilir imza olmasına ragmen olusturdugu risklerin sigorta ettirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Electronic signature is actually electronic data used for identitiy verification and guaranteeing contents of electronic data, either attached or connected to such data via logic connection. The Electronic Signature Code was first published in the Official Gazette on January 15th., 2004 and became into force later on July 15th., 2004. With this, a new perspective was introduced to our Law. In addition, Electronic Signature Code also represents an important step in the process of admission to EU. There are various types of electronic signature and due to its nature, there will be many more types in the future. Among them digital signature is a very dependable and widely used electronic signature. With the Electronic Signature Code secure electronic signatures carry the same legal authority as wet signatures made in handwritting. Although electronic signature is still not very well know by a majority of our people, it is however, a legal procedure widely and often used by western societies in order to facilitate everyday life. It is of course a necessary regulation for I society too. However, although electronic signature is the most reliable, secure, means of signing, risks that it is subject to must be secured by means of insurance.