Türkiye'de sosyal bilim araştırmacısının yetiştirilmesi
- Tez No: 20778
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
135 BÖLÜM IV ÖZET, SONUÇLAR ve ÖNERİLER Özet Araştırma geliştirme çabalarının insanlığın refahını artırmadaki önemi açıktır. Araştırma geliştirme çalışmaları sonunda bireylerin yaşamını kolaylaştıracak, bilinmezleri çözecek yeni bilgiler elde edilmektedir. Bu önemli eylemin en kritik öğesi ise araştırma çabalarında bulunan insangücüdür. Bu nedenle araştırma geliştirme çalışmalarında verimliliği sağlamak için kullanılan insangücünün amaçlara uygun bir şekilde yetiştirilmesi gerekmektedir. Bireylerin yetişmelerinde, bir takım becerileri kazanmalarında en etkili yol ise eğitimdir. Öyleyse iyi bir araştırmacı yetiştirmek için iyi bir araştırma eğitimine gereksinim vardır. Ancak iyi bir araştırma eğitimi programı uygun ortamda yapıldığı zaman etkilidir. Bu nedenle bu araştırmada Türkiye'deki Sosyal Bilimler alanında araştırmacı yetiştirme işlevini yüklenen üniversiteler deki araştırmacı yetiştirme uygulamaları varolan durumuyla betimlenmeye çalışılmıştır. Bu alandaki sorunlar saptanmaya çalışılmış ve belirlenebilen sorunlara çözüm önerileri üretilmiştir. Tarama modelinde yapılan bu araştırmada veriler Ankara ilindeki dört üniversitenin (A.Ü., G.Ü., H.Ü., ODTÜ) Sosyal Bilimlerle İlgili onüç fakültesindeki öğretim üyelerinden anket yolu ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde ve ki-kare tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
168 ABSTRACT Yücedağ, Arfe.“Training of Researcher in Social Science in Turkey”, Master Science Thesis, (Adviser: Assoc: Prof. Dr. Ali Balcı). The aims of this study are to make a general evaluation of the practices in the training of researchers in the fields of Social Sciences in Turkey, to determine the problematic areas, and to suggest some notions, if needed, concerning our study. The empirical data related to the study have been collected through a questionnaire. The questionnaire consists of two parts. In the first part personal informations are qiven. In the second part some statements concerning the evaluation of training practices of researchers in Social Science are explained. The questionnaire has been carried out on some staff members (Professors, Assistant Professors and Associate Professors) in the faculties of Social Sciences in four universities in Ankara, namely Ankara University, Gazi University, Hacettepe University and Middle East Technical Univer sity. In analysing the data the chi-square was used. As a result of the study, in the Universities mentioned above some problems in the training process of Social Science researchers have been clarified. These problems may be classified under five items: the characteristic of teaching programs, the needed educational medium, financial resources, being motivated to the study and the teaching staff. In addition, some suggestions on these problems have been (I developed. Dokümantasyon Merlced