Uluslararası işletmelerde uygulanan rekabet stratejileri ve azerbaıjan'da bir uygulama
The competition strategies applied at the international corparations and an application in Azerbaijan
  1. Tez No: 207790
  2. Yazar: EMIL MAHMUDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ANIL, PROF. DR. NEVİN DENİZ, PROF. DR. İBRAHİM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son yıllarda sirketlerin uluslararasılasması iç pazarlardaki arz fazlasından kaynaklarının karlılık düsüsü sorununu asmak için alternatif bir çözüm olmustur. Bu süreç içinde birçok sirketler ulusal sınırlar dısına çıkarak küresellesen pazarlarda belli bir yer edinmeye çalısmaktadır. Bu pazarlar içerisinde Azerbaycan jeopolitik konumu itibarıyle kendisine özgü bir yer tutmaktadır. Birçok uluslararasılasmıs sirketler Azerbaycan pazarında da küresel deneyim ve birikiminleri ile etkili olmaya çalısmıstır. Girenlerden önemli bir bölümü umdukları karlılıgı elde edemedigi için pazardan çekilmistir.Çalısmanın örneklemini olusturan sirketler basarılı olup faaliyetlerini sürdürenlerdır. Uyguladıkaları genel rekabet stratejisinin türü ve bundan bagımsız olarak uyguladıkları giris taktikleri hangisi olursa olsun, tüm sirketlerin basarılı oldugu görülmektedir. Pazara ilk giren olmamaları ve ciddi yerel rekiplerin bulunmaması nedeniyle büyük çogunlugun rekabetle yüzlesmeyi tercih ettikleri gözlenmistir. Sirketlerin uluslararası rekabet kosullarında elde ettikleri avantajlardan çok ister direkt, isterse dolaylı yollarla karsılastıkları engellere Azerbaycan kosullarına uygun çözüm bulabildikleri oranda basarılı oldukları gözlenmistir
Özet (Çeviri)
Internationalisation of the companies has been an alternative solution for overcoming of the problems related to low-profit steming from the oversupply at the domestic markets. In this process, many of the companies try to have a certain position at the global markets as going beyong the national frontiers. Azerbaijan has special place in these markets because of its geopolitical position. Many of the internationalised companies have tried to become effective with their global experience and know-how experience. A serious part of those companies who have entered this process have drawn from the market due to lack of profit and their expectations. The companies which are successful and continuing their activities have established the studying exemplification procedure. No matter what are the general competition strategies of them and no matter what they apply as entering tactics using freely from this, it has been observed that all of those companies are successful. As they are not the first companies entering the market and as they haven?t the serious local rivals, it was also observed that many of those companies have preferred coming face to face with the competition. More than the advantages obtaining by the companies at the international competitive conditions, it was observed that they are able to find the appropriate solutions for direct and indirect obstacles pursuant to Azerbaijan conditions.