Benchmarking uygulamalarının örgüt performansı üzerindeki etkilerine yönelik bir araştırma
A research about the effects of benchmarking applications on the organizational performance
- Tez No: 207789
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalısmanın amacı, benchmarking uygulamalarının örgüt performansı üzerindeki etkilerinin yapılan arastırmayla ortaya konulmasıdır. Tezin arastırma asamasında, Berdan Tekstil A.S'nin rakip 5 firmayla yapmıs oldugu benchmarking çalısmaları ortaya koyulmus ve bunun sonucunda Berdan'ın digerlerine göre güçlü-zayıf yanları ortaya çıkmıstır. Performans kavramı ile benchmarking kavramı birbiriyle baglantılıdır. Organizasyonda uygulanacak olan basarılı bir benchmarking uygulaması sayesinde örgüt hem güçlü hem de zayıf yanlarını ortaya koyar,bundan sonra ise zayıf yönlerini güçlendirip örgütsel performansını arttırmak dogrultusunda stratejik kararlar alır ve bu kararları uygulamaya koyabilir. Berdan Tekstil arastırmamda görüldügü üzere, Berdan Tekstil A.S. rakip firmalarla yaptıgı benchmarking çalısmaları sonucunda kendindeki zayıf yönleri ortaya koymus,bu dogrultuda önlemler almıstır.Günümüzde artan rekabet karsısında örgütsel performansın arttırılması bir amaç iken benchmarking ise önemli araçlardan bir tanesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is pointing out how the benchmarking applications effect an organization?s performance. In the research stage of this thesis, it is shown that how Berdan Textile made benchmarking with other 5 opponent companies and as a result of this benchmarking applications Berdan Textile saw its strong and weak sides. Performance and benchmarking are two concepts which are connected to each other. A successful benchmarking application which is applied in an organization , can show both strong and weak sides of the organization. So you can measure your weak sides and you can make some movements to improve your weak sides. As it is shown in my Berdan Textile research stage, Berdan made benchmarking applications and saw its own weak sides. After this, they made some important strategical movements to improve their organizational performance. Nowadays while the globalization is increasing, increasing the amount of performance is aim and while doing this aim benchmarking is one of the most important instrument.