Örgüt kültürü ve insan kaynakları yönetimi
Organizational cultures and human resources management
  1. Tez No: 207791
  2. Yazar: GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Son yirmi beş yıllık zaman dilimine bakıldığında değişim her alanda yoğun bir şekilde yaşandığı görülmektedir. Birçok alanda yaşanan gelişmeler ve küreselleşme, işletmelerin faaliyet gösterdiği piyasaları etkilediği gibi çalışma ilişkilerinde de köklü değişimlere sebep olmuştur. Bunun en belirgin örneğini sanayi toplumunun işgücü yönetim anlayışı olan Personel Yönetimi anlayışının önemini yitirmesi; yerine bilgi toplumu olarak adlandırılan yeni toplumda işgücü yönetim modeli olarak İnsan Kaynakları Yönetimi anlayışının ağırlık kazanması olarak görmekteyiz. Personel Yönetiminden İnsan Kaynakları Yönetimine geçişte, gerek bu geçişin başarısı gerekse uygulamalarının etkinliğinde, işletmelerin ortak değer ve normlarının diğer bir deyişle örgüt kültürünün son derece önemli bir yeri olduğu ileri sürülmektedir. Örgüt kültürü, en genel biçimiyle iş yapma biçimi olarak tanımlanırken; çalışanların davranış şekillerini, iş rollerini, birbirleriyle olan iletişim ve ilişkileri üzerinde etkileri olan çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçiş sürecinin doğru şekilde yönlendirilmesi ve başarıya ulaştırılması ve İnsan Kaynakları Yönetimi işlevlerinin etkin şekilde yerine getirilmesi için örgüt kültürüyle aralarındaki ilişkilerin saptanması gerekmektedir. Bu çerçeveyi temel alan tezin ana amacı, örgüt kültürünün İnsan Kaynakları Yönetime geçiş sürecindeki rolü ve İnsan Kaynakları Yönetimi işlevleri ile arasındaki ilişkilerin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
In the last twentyfive years, change became a part of life in all the areas. All those developments and globalization effected the markets and caused radical changes on work relationships. One of the most obvious examples of this change is the shift in the understanding of labour management. The management understanding has changed from Personal Management concept which is the management style of industrial society, to Human Resources Management concept which is the new labour management model for the new society, called information society. The company values and norms, in other words the company culture, appears to have a vital importance on the success of this transformation and the effectiveness of human resources applications. In the broadest sense, company culture can be defined as the processes used in the daily business life and has a major impact on the employee behaviours, roles, communications and relationships. Therefore, to enable a successful transformation of the management understanding and to establish an effective human resources management, it is necessary to have a clear understanding of the company culture and its relationships with these concepts. The objective of this thesis, which is based on this frame, is to research the role of the company culture on the transformantion process to human resources management and its relationships with the functions of human resources processes