Dış ticaret işlemlerinde akredifli ödemenin rolü ve ödeme riski yönetimi açısından bir uygulama
The role of letter of credit in foreign trade and an application in terms of payment risk management
- Tez No: 207818
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Günümüzde dış ticaret işlemleri ülke ekonomileri açısından önemli bir yer tutmakta ve bu durum her geçen gün ülkemiz açısından da daha önemli hale gelmektedir. Dış ticarette alıcı ve satıcıların farklı ülkelerde yerleşmiş olmaları nedeniyle, dış ticaret işlemi iç ticaret işlemine oranla yüksek maliyetli ve daha riskli bir işlem konumuna gelmektedir. Dış ticaret işlemlerinde tarafların farklı ülkelerde bulunmaları, ülke mevzuatlarında farklılıkların olması, değişik para birimlerinin kullanılması, farklı dillerin konuşulması gibi nedenler ödeme konusunda çeşitli risklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Uzaklık sebebiyle karşılaşılabilecek riskleri engelleyebilmek taraflar arasında yapılan sözleşme ile mümkün olmaktadır. Böylece taraflar, mal ve ödeme ile ilgili riskleri kontrol edebilmektedir. Dış ticaret işlemlerinde taraflar çeşitli riskler ile karşı karşıya kalmaktadır ve bu çerçevede farklı ödeme şekilleri devreye girmektedir. Bu ödeme şekillerinin bazılarında ihracatçı avantajlı iken bazılarında ithalatçı avantajlı konumda olmaktadır. İşlemlerinin başarılı bir şekilde sonuçlanması, tarafların risklerini minimize edecekleri ödeme şeklini tercih etmesine bağlı olmaktadır. Ödeme şekillerine bakıldığında her bir ödeme şeklinin taraflar arasında riski eşit olarak dağıtmadığı görülmektedir. Akreditif dışındaki ödeme şekilleri tarafların birine avantaj sağlarken diğer tarafa riski yüklemektedir. Bu nedenle diğer ödeme şekillerinin eksiklerini gideren, her iki tarafı ortak paydada buluşturan, iki tarafın da çıkarlarını eşit şekilde gözeten bir ödeme şekline ihtiyaç duyulmaktadır ve bu da literatürde akreditifli ödeme şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Dış ticaret ortaya çıkan ödeme riski en önemli risk olmakta ve Akreditifli ödeme her iki tarafın da çıkarlarını gözetmekle berber özellikle ödeme riskini yönetmede ihracatçıya yardımcı olmakta, İhracatçı ödemesini akreditif sayesinde garanti altına alabilmektedir. Dış ticaret işlemlerinde akreditifli ödemenin rolü ve ödeme riski yönetimine katkısının incelendiği ve üç bölümden oluşan bu çalışmada, akreditifli ödemenin özellikle ödeme riskini yönetmedeki önemi vurgulanmaktadır. Birinci bölümde, dış ticaret işlemlerine genel bir bakış ele alınarak, yurtiçi ticaret ile olan ayrımı ortaya konmaktadır. Ayrıca bu işlemlerin yürütülebilmesi için gerekli belgelerin neler olduklarına dair tanımlamalara yer verilmektedir ve dış ticaret işlemlerindeki ödeme şekilleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde, akreditifli ödemenin detaylı bir incelemesi yapılmakta ve ödeme riskinin önemine, akreditifli ödemenin ödeme riskini yönetmedeki yerine değinilmektedir. Üçüncü bölümde ise akreditifli ödemenin ödeme riskini yönetmesini desteklemesi açısından bir uygulamaya yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Foreign trade transactions have a strategic importance in these days and it has been being more important for our country, too. Because the buyers and seller are loceated in different countries, foreign trade transactions are more risky and cost more according to domestic trade activities. Some risks arise about payment because of the contractors locate in different countries, differences in country trade regulations, currencies and languages. Risks that can be caused because of the distance, could be avoided by contracts between the parts. So, risks about goods and payents can be controlled by the parts. Parts can meet some risks during realizing foreign trade transactions and they use some different payment methods. But, sometimes exporter has advantage regarding to importer, and sometimes importer has more advantage. In order to have a successful transaction, parts have to choose the payment method in thought of minimize their risk. All the payment methods do not distributes risk fairly. In all the payment methods, a part of transaction has more advantage according to other part except Letter of Credit. So, Letter of Credit is different from other payment methods so that gives the same advantage to both of the parts. Foreign trade payment risk is the most important risk and Letter of Credit protects both of the parts and controls payment risk for exporter and he guarantees his money by Letter of Credit. In this three-part study, the importance of Letter of Credit in foreign trade transactions and contribution to control the payment risk management have been underlying. In the first part, it has been discussed that a general view to foreign trade transactions, difference from domestic trade transactions, documents that are used in foreign trade transactions and payment methods in foreign trade activities. In the second part, it has been discussed Letter of Credit detailly and the role of Letter of Credit in the management of the payment risk. And in the third and last part, it has been discussing a case about the role of the Letter of Credit that manages the payment risk.