Türkiye'de yatırım kararları üzerinde kurumlar vergisinin etkisi: Bir alan araştırması
Impact of corporate tax on investment decisions: A field research
  1. Tez No: 207819
  2. Yazar: UFUK GENCEL
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET TOSUNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Ekonomik kalkınma, az gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerin en önemli amaçlarından biridir. Yatırımlarsa ekonomik kalkınmanın anahtarı konumundadır. Yatırımlar, karakterlerine göre kısa veya uzun vadede üretim artışına yol açarak GSMH artışına katkıda bulunur. Ayrıca yarattığı iş hacmi ve mal talebi nedeniyle kısa vadede gelir artışı meydana getirir. Bu bakımdan yatırımlar önemli ekonomi göstergeleri olarak izlenmektedir. 1980'li yılların başından itibaren etkinliği hızla artan küreselleşme olgusu yatırımların da uluslararası niteliğini değiştirmiştir. Günümüzde ülke ekonomileri içinde yerli yatırımlar kadar yabancı yatırımlar da büyüklük ve etkiler bakımından oldukça önemli bir paya sahiptir. Yatırım yapacak olan işletmeler yatırım kararı alırken birçok faktörü değerlendirirler. Bu faktör değerlendirmeleri sonucunda kendileri için yüksek fayda sağlayan yer ve sektöre yatırım yaparlar. Kurumlar vergisi işletmelerin değerlendirme sürecine soktuğu faktörlerin en önemlilerinden biridir. İşletmeler vergisel yükümlülüklerin az olduğu ülkelere doğru yatırımlarını kaydırmaya başlamıştır. Bu nedenle ülkeler arasında ciddi bir vergi rekabeti yaşanmaktadır. Yatırımları çekebilmek için mümkün olan en az verginin alınması hatta hiç alınmaması çok yaygın uygulamalar haline gelmiş, vergi cennetleri kabul edilen bölgeler ortaya çıkmıştır. Gelişmeler, vergilerin, özellikle de kurumlar vergisinin yatırım kararlarında önemini belirgin hale getirmiştir. Bu amaçla çalışmada Türkiye'de kurumlar vergisinin yatırım kararları üzerindeki etkisi mercek altına alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, kurumlar vergisi ve yatırımların teorik değerlendirmeleri yapılmıştır. İkinci bölümde kurumlar vergisinin Türk vergi sistemindeki yeri ve yatırımları etkileyen hükümleri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise bu etki alan araştırması yapılarak belirginleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Economic development is one of the most significant goals of less developed and developing economies. On the other hand, investment is a key to economic development. Depending on their features, investments contribute to an increase in GNP by leading to a production increase in the short or long-term. Besides, it provides an increase in income as it creates business volume and demand for goods. In this regard, investments are monitored as important economic indicators. Globalization, which has gained momentum from the beginning of the 1980s onwards, has also changed the international character of investments. Now, foreign investments are as significant as domestic investments in terms of growth and impacts. Businesses assess many factors while deciding for investments. Following these factor assessments, they invest into the place and sector that yield the maximum benefit. Corporate tax is one of the most important factors assessed by businesses while deciding for investments. Business enterprises have started to transfer their investments to countries where tax burden is less than their own countries. For this reason, there is a considerable competition on taxation between countries. Tax decrease or even elimination of taxes has become one of the most extensive strategies adopted in order to attract investment giving rise to so-called ?tax paradises?. Recent developments have increased the importance of taxes in relation to investment decisions. Thus, the study focuses on the impact of corporate tax on investment decisions in Turkey. In the first chapter, corporate tax and its theoretical background are analysed. The second chapter is dedicated to the importance of corporate tax in Turkey and impact of the provisions of Turkish corporate tax system on investments. In the third chapter, this impact is assessed and further clarified by means of a field research.