Portföy yönetimi ve finansal varlık fiyatlama modelinde risk getiri ilişkisi
Relationship between risk and return in portfolio management and capital asset pricing model
- Tez No: 207826
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gelismekte olan ülkelerin kalkınmalarının hızlanması, finansal kaynakların artırılması, tasarrufların yatırımlara yönlendirilmesi, sermaye piyasasının islerlik kazandırılmasıyla mümkündür. Günümüzde tüm dünyada yasanan küresellesme süreci, yatırımcıların yatırım kararı verirken etkinligi zorunlu kılar. Yatırım kararlarında portföy seçimi büyük önem tasımaktadır. Bu gün artık portföy yönetimi, yatırım süreci içersinde vazgeçilmez bir unsurdur. Yatırımcıların finansal kararlarında dikkate almaları gereken önemli bir kriter risk faktörüdür. Çalısmada, varlık fiyatlarını açıklayan iki temel teori olan finansal varlık fiyatlama modeli ve arbitraj fiyatlama teorisi, risk ve getiri arasındaki iliskiyi açıklamaktadır. Bu çalısmada, MKB Ulusal 30 ve 50 Endeks kapsamında bulunan hisse senetlerinin 2005 yılı düzeltilmis getirileri kullanılarak, portföyün risk ve getirisi hesaplanmıstır. Daha sonra, tesadüfi olarak portföyler olusturulmus, 30 ve 50 Endeksin Sharpe oranı ile performansları ölçülmüstür.
Özet (Çeviri)
Speeding up the pace of development is possible through increasing financial sources, turning personal savings into more profitable investments, and giving major role to capital markets in the financial markets of developing countries. In the era of globalization, today obliges many investors to be more efficient while making investments. Selection of the portfolio is an important element in investment decisions. Now, portfolio management are indispensible in investment process. Risk factor is a major criteria that must be considered by investors in their financial decisions. This study examines two basic theories of asset pricing: Capital Asset Pricing Model and Arbitrage Pricing Theory. Theories are examined relationship between risk and return. In this study, a portfolio was chosen by using the adjusted returns over the period of 2005 year of the companies at SE 30 and 50 Index from MKB, and the risk and return of the portfolio were calculated. Then portfolios were formed causally from MKB 30 and 50 Index and their portfolio performance were measurement by Sharpe ratio.