Türk vergi hukukunda bilgi toplama
Gathering information in Turkish taxation law
- Tez No: 207838
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF KILDİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Kamu Yönetimi, Economics, Law, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde izlenen vergi politikalarının, öncelikle devletin sosyoekonomik yapı içerisinde oynadığı role bağlı olarak değiştiği görülmektedir. Diğer bir deyişle vergi politikalarının sınırı büyük ölçüde devletin ekonomik yaşama ne ölçüde müdahale ettiği noktasına göre farklılık göstermektedir. Ön koşul böyle olmakla birlikte vergi politikalarının saptanmasında ülkelerin gelişmişlik düzeyinin de önemli rol oynadığı söylenebilir. Devlet eğitim, sağlık, savunma gibi klasik görevleri yanında, sosyal devlet anlayışı gereği giderek artan, yeni görevler yüklenmektedir. Devletin üstlendiği görevleri gereği gibi yerine getirebilmesi, çeşitli kaynaklardan sağlanan kamu gelirlerine bağlıdır. Bu kaynaklar içinde en geniş ve en sağlam olanı vergilerdir. Vergilerin eksiksiz ve zamanında toplanmasındaki etkinlik kamu hizmeti arzındaki verimlilikle doğrudan ilişkilidir. Yaşadığımız yüzyılın vergilendirme sistemleri esas olarak yükümlülerin beyan etmiş oldukları matrahlar üzerinden vergilendirilmeleri esasına dayanmaktadır. Ancak bu yöntemin başarısı vergilendirme ile ilgili bilgi ve belgelerin vergi idaresine zamanında eksiksiz olarak sunulmasına bağlıdır. Bunun için de mükellef beyanlarının eksikliğinin ve doğruluğunun idarece kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle vergi sistemimizde yoklama, inceleme, arama ve bilgi toplama gibi çeşitli kontrol araçları etkin olarak yer almaktadır. Çalışmada esas olarak bilgi toplama müessesesi incelenmiş olup, diğer kontrol araçlarına ilişkin bilgilere de yer verilmiştir. Vergi idaresinin, vergi incelemesi sırasında arşivlerden ne kadar yararlandığı ve vergi istihbarat servisinin nasıl çalıştığı incelenmiştir. Gelir İdaresi'nin yeniden yapılandırılması sürecinde bilgi toplama müessesesi ve istihbarat arşivlerine ilişkin çalışmalar ele alınmıştır. Ayrıca, vergi idaresine bilgi vermek zorunda olan kişi, kurum ve kuruluşlar incelenmiş, bilgi vermemeleri durumunda uygulanacak cezai müeyyideler açıklanmıştır. Çalışmada son olarak, bilgi toplama müessesesinin vergi idaresi, mükellefler, kayıtdışı ekonomi ve vergi gelirleri üzerindeki etkilerine yaşanan sorunlara ve çeşitli ülke uygulamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taxing policies of our day are observed to change especially depending on the role of the state played in the socio-economic structure. In other words the limits of taxing policies vary according to the extent of state intervention in economic life. It is also a well known fact that the level of development showed by the state significantly affects the aspects of determining tax policies. Along with the classic functions of education, health and defence, the state assumes new responsibilities in an increasing manner in line with the concept of socialstate. Due fulfilment of state assumed functions depends essentially on the public revenues derived from various sources among which taxes constitute the broadest and strongest category of all. Effectiveness in complete and timely collection of taxes is directly related to efficiency in the public service supply. Taxing systems of our century essentially depend on taxing the payers for their declared taxable income on accrual basis. However the success of this system relies on timely and complete submission of tax return information and documents to tax offices. Hence, declaration by payer requires an administrative control with respect to its completeness and correctness. Therefore in our taxing system there are several means of control on tax payers like tax office registry control, inspection, investigation and information gathering. In this study dynamics of information gathering mechanism are explored, yet information on other means of control is also provided. The study probed into the way and extent that tax authorities make use of archives during tax inspections and how the taxing intellegencia works A research was carried out on practices of information gathering and intelligencia archives throughout the process of restructuring Revenues Office. Real persons and legal entities obliged to provide information to tax authorities are studied as well as extending explanations about the penal sanctions for their wrongdoings. In the last part, the influence of information gathering mechanism is investigated with respect to tax authorities, tax payers, unrecorded economy, tax revenues as well as the problems and the implementations in various different countries.