Personel seçiminde karar verme yöntemlerinin incelenmesi : Ahp, electre ve topsıs örneği
The study of decision making methods used for personnel selection : Ahp, electre and topsis sample
- Tez No: 207839
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNÇ DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Dünyadaki bilgi ve teknolojinin hızlı degisimi isletmelerin sürekli gündemi takip etme, teknolojiyi yakalama ve bilgiye ulasmada zaman ve isgücü harcamalarını gerektirmektedir. Harcanan bu zaman ve isgücünün bileske olarak toplamı ne kadar büyük olursa isletmelerin de gücü o kadar büyük olmaktadır. ste bu noktada isletmelerin sahip oldugu bu isgücünün niteligi bu bileskenin daha da büyümesine neden olmaktadır. nsan kaynakları yönetimi bu nitelikli isgücünün isletmeye alınmasından, performans degerlendirmesine, ücret yönetiminden egitimine kadar pek çok fonksiyonu kullanmaktadır. sletmeler için hayati önemi bulunan insan kaynakları yönetiminin en nitelikli isgücünün isletmeye kazandırılması noktasındaki faaliyeti personel seçimidir. Bu seçim süreci sonucunda ise alınan bireylerin performansı isletmeler için önemlidir. Bu nedenle sürecin profesyonel ve sistematik bir sekilde, minimum maliyet, maksimum hız, etkinlik ve dogrulukta yapılması gerekmektedir. Bu gereksinimlerin karsılanması için de bilgisayarlardan faydalanarak yöneylem arastırması tekniklerinin kullanılması etkin bir yol olarak görülmektedir. Yöneylem arastırması bilim dalının pek çok alt yöntemi bulunmaktadır ve destekledigi en önemli unsur karar vermedir. Bu karar verme yöntemleri de kendi içinde pek çok sekilde sınıflandırılabilmektedirler. Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) bu sınıflardan biridir ve AHP, ELECTRE ve TOPSIS yöntemleri de ÇKKV yöntemlerinden birkaçıdır. Bu arastırmanın amacı; yöneylem arastırmasının ÇKKV tekniklerinden AHP, ELECTRE ve TOPSIS`in isletmeler için hayati önemi olan personel seçiminde uygulanmasıdır. Üç yöntemin de ayrı ayrı seçim sürecine uygulaması yapılmıs ve gerçek hayattaki sonuçlarla yöntemlerden çıkan sonuçlar karsılastırılmıstır. Arastırmada; Manisa'da bulunan bir isletmenin AR-GE mühendisligi görevi için basvuran 6 adaya uygulanan personel seçim süreci, AHP, ELECTRE ve TOPSIS yöntemleri kullanılarak irdelenmistir. Uygulama sonucunda isletmenin ise aldıgı aday AHP ve TOPSIS yöntemleri tarafından birinci sırada seçilmesi gerektigi seklinde belirtilmis, ELECTRE yönteminde ise aynı aday üçüncü sıradan seçilmelidir sonucuna ulasılmıstır. Bu baglamda yöntemlerin kendi aralarındaki benzerlik ve farklılıkları ile yöntemlerin personel seçim sürecinde uygulanabilirligi ortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The speedy change of the information and the technology at the world needs for companies to use time and labour force to follow the curreny, to reach to technology and information. If the power of this used time and labour force as a resultant is big than it means that the companies power is big. At this point the quality of the labour force, that the companies have, causes to enlarge this resultant much bigger. Human resources management uses many functions as hiring this qualified labour force, performance management, pay management and education. Personnel selection is one of the most important activities in Human Resources Management used for hiring this qualified labour force. The performance of the individuals who have hired to the job with this selection process, can be very vital for the companies. Because of this importance this process must be managed in a very sistematic and professional way, with minimum cost, maximum speed, effectiveness and truth. The operational research methods by helping of the computers can be used for an effective way to meet this needs. The operational research science has lots of side methods and it supports mostly the decision making process. This decision making methods also can be classified in many ways. Multi Criteria Decision Making (MCDM) is one of these classess and AHP, ELECTRE and TOPSIS are some of the MCDM methods. The purpose of this research is to use the MCDM methods as AHP, ELECTRE and TOPSIS for personnel selection process which has a vital importance for companies. The whole three methods are put into practice for the personnel selection process one by one and the results of the methods are compaired with the results of the real life. In the research; the personnel selection process of research and development engineering job in a company in Manisa which is applied to 6 candidates, is examined with AHP, ELECTRE and TOPSIS methods. In the end of application the candidate who is selected by the company is shown at the first place by AHP and TOPSIS and third place by ELECTRE. With this research the similarity and the differences between the methods and the applicationality of the methods for the personnel selection are exposed.